Yabancıya gayrimenkul satışı 2022’de tavan yapacak

Yabancıya gayrimenkul satışı 2022’de tavan yapacak

TÜİK verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,4 artarak 7.363 adede ulaştı.

Yıl sonunda 50 bin adet olarak koyulan yabancıya satış hedefi 11 ayda aşılmış oldu. GİGDER, 2022 yılı için hedeflediği 7,5 milyar dolarlık gayrimenkul ihracat gelirini ise 10 milyar dolar olarak revize etti

Ekonomide baskı yaratan dolar hareketine rağmen gelişme yönünde fırsatlar olduğuna dikkat çeken GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, “Türkiye’nin ihracat potansiyeli ve işgücü fırsatları ile uluslararası yatırımlara ev sahipliği yapacağı 2022’de yabancıya gayrimenkul satış hizmetinin ‘hizmet ihracatı’ kapsamında değerlendirilerek desteklenmesi gündemi, kurdaki yükselişle yabancıların Türkiye’den gayrimenkul alma iştahının artması, ilişkilerin güçlendiği Körfez ülkelerinin portföylerini çeşitlendirecek olması, dijital göçebeler için Türkiye’nin uluslararası piyasada rekabetçi pazar olması ve Covid etkisinin azalmasıyla yurtdışında fiziki tanıtımın mümkün hale gelmesi gibi fırsatlarla hedef büyüttük” dedi

TÜİK’in bugün açıkladığı Kasım verilerine göre, yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %48,4 artarak 7.363 adede ulaşırken, Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %39,4 artarak 50 bin 735 oldu.

Verilerin 2021 yılı için öngörülen 50 bin adetlik satış hedefinin üzerine 11 ayda ulaşılmasının sektör beklentileri üzerinde oldukça pozitif etki yarattığını ifade eden GİGDER Başkanı Ömer Faruk Akbal, ekonominin içinde bulunduğu şartlar içinde 2022 yılında 7,5 milyar dolar olarak belirledikleri satış hedefini son gelişmelerle 10 milyar dolar olarak yukarı yönlü revize ettiklerini açıkladı. Akbal, “2021 yılını yurtdışına gayrimenkul satışı açısından 50 bin adedin üzerinde bir rakam ve 6.5-7 milyar dolar bandında bir döviz girdisi ile kapatmayı beklerken 11 ayda bu hedefe ulaştık. Ekonomik konjonktür paralelinde 2022 yılındaki öngörümüz 7.5 milyar dolarlık satışa ulaşmaktı. Ancak ekonomideki baskı faktörlerine rağmen yakaladığımız gelişme yönündeki fırsatlar, son dönemde hedefimizi 10 milyar dolar olarak yukarı yönlü revize etmemize neden oldu” değerlendirmesinde bulundu.

2022 heyecanlı bir yıl olacak, yeni rekorlar gelebilir

2022 yılının heyecanlı bir yıl olacağını ve yeni rekorlarla kapatılabilecek bir yıl olabileceğini belirten Akbal, hedeflerini yükseltmelerine neden olan bazı faktörleri şöyle aktardı: “Yabancıya gayrimenkul satışı hizmetinin ‘hizmet ihracatı’ kapsamında değerlendirilerek desteklenmesi gündemde. Bu gelişme 2025 yılında yıllık 20 milyar dolarlık gayrimenkul ihracatı hedefi koyan sektörümüzü destekleyen bir güç. İkinci olarak dolardaki değerlenme, yabancıların Türkiye’den gayrimenkul satın alma iştahını artırması ile yatırımlarını ve portföylerini çeşitlendirmeye gitmeleriyle sonuçlanacaktır. Bu dönemde Körfez ülkeleriyle kuvvetli ilişkilerin kurulması, bu ülke vatandaşlarının da ülkemizin gayrimenkul piyasasıyla daha yakından ilgilenmelerini beraberinde getirecektir. Öte yandan geçimini sağlamak için mesai saatleri ya da mekanlara bağlı olmadan çalışabilen yabancı kişiler yani uluslararası dijital göçebeler için Türkiye, İspanya, Portekiz ve Yunanistan gibi rakip pazarlara kıyasla emeklilik, sağlık, turizm, tatil ve eğitim gibi pek çok nedenle fark yaratırken, şu anda buna ulaşılabilirlik kriterinin eklenmesi, bu kitle için ülkemizin cazibesini daha da artıracaktır. Keza Covid etkisinin azalması, Türkiye’ye yatırım yapan pazarlarda çeşitliliğin süreceği 2022 yılında sektör temsilcilerinin ve organizasyon firmalarının yapacağı fuarlarla pazarda daha fazla boy göstermesine, tanıtımda güçlenmemize neden olacaktır.”