VALİ ATİK’TEN “19 MAYIS BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI

VALİ ATİK’TEN “19 MAYIS BAYRAMI” KUTLAMA MESAJI

Vali Atik, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı sebebiyle yaptığı açıklamada “19 Mayıs, esaret zincirini kabul etmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen aziz milletimizin mücadelesidir” dedi

19 Mayıs Atatürk’ü anma, gençlik ve spor bayramı sebebiyle yazılı bir açıklama yapan Denizli Valisi Ali Fuat atik, “19 Mayıs, esaret zincirini kabul etmeyen, zulme ve zalime asla boyun eğmeyen aziz milletimizin varlık yokluk mücadelesinin ilk adımı, Samsun’dan başlayarak tüm yurda yayılan ulusal birlik ve beraberlik şuurunun ilk kıvılcımıdır. 19 Mayıs 1919 tarihi, kalbi vatan ve millet aşkıyla çarpan Mustafa Kemal Atatürk ve beraberindeki bir avuç vatan evladının “Esaret altında yaşamaktansa ölmek daha iyidir!” fikriyle giriştikleri mücadelenin başlangıcı, Cumhuriyetimizin müjdecisi olmuştur. Özgürlük ve egemenlik mücadelemizin resmen ve fiilen başladığı bugünün yıl dönümünde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkarak özgürlük meşalesinin yakılışının 103. yılını kutlamanın sevinç ve coşkusunu bir kez daha yaşıyoruz. 103 yıl önce asil milletimizin bağımsızlık yolunda umutlarını yeşerten; bugün de “gençliğe güven”, “sevinç ve hareket” kavramlarını da adıyla özdeşleştirebileceğimiz 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, hepimize kutlu olsun!” dedi. 

Vali Atik açıklamasında daha sonra şunları söyledi; ”Bizim için büyük bir değer taşıyan 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı, özellikle gençlerimizin için de ayrı bir onur ve gurur kaynağıdır. Nitekim bugünün özellikle gençlere bayram olarak armağan edilmesi büyük bir anlam ifade etmektedir. Tarihsel süreç incelendiğinde devlet ve milletleri ayakta tutan, onları geliştiren en büyük kudretin gençler olduğu görülecektir. Bu gerçeğin farkında olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk geleceğimizin teminatı gençlerimize olan inancını “Gençler, cesaretimizi güçlendirip devam ettiren sizlersiniz. Siz, almakta olduğunuz terbiye ve irfan ile insanlık meziyetinin, vatan sevgisinin, fikir hürriyetinin en kıymetli sembolü olacaksınız.” sözleriyle dile getirmiştir. Gençlere değer veren, onları en iyi şekilde yetiştirerek, kişilikli ve özverili kuşaklar olarak yarınlara hazırlayan milletler, geleceğe güvenle bakabilirler. Bu anlamda gençlerimizi kendine güvenen, donanımlı, bilgili, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, demokrasiye inanan, çalışkan ve üretken insanlar olarak yetiştirmek en büyük vazifemizdir. Bu mesuliyet aynı zamanda vatanımızı kanları ve canları pahasına bizlere miras bırakan kahraman ecdadımıza olan borcumuzun da ifadesidir. 

Yarınlarımızın Teminatı Sevgili Gençler,

Sizler büyük ve güçlü Türkiye’nin en önemli mimarları, bizim en kıymetli hazinemizsiniz. Ülkemizin her alanda gelişip kalkınması için muazzam bir sorumluluk üstlendiniz. Bu sorumluluğu en iyi biçimde yerine getirebilmek için tek şeye ihtiyacınız vardır: O da bıkmadan, yorulmadan çalışmaktır. Bu konuda kılavuzunuz şanlı tarihimiz; emsaliniz, sayısız muvaffakiyete imza atmış ecdadımızdır. İlgi ve yetenekleriniz doğrultusunda kendinizi yetiştirmeniz, ülkemizi gelişmiş ülkeler arasında en ön sıralara getirmeniz, bunu yaparken de benliğini kaybetmeden gerektiğinde, ecdadımızın üstlendikleri tarihi rolü üstlenerek hareket etmeniz en büyük arzumuzdur. İçinde bulunduğumuz yüzyılın güçlü ve saygın Türkiye’si sizlerin omuzlarında yükselecektir.

Bu duygu ve düşünceler ile başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere   Cumhuriyetimizin kurulmasında emeği geçenleri, hür irademizi ve egemenliğimizi borçlu olduğumuz en büyük fedakârlığı gösteren aziz şehitlerimizi, şükranla ve rahmetle; gazilerimizi saygıyla yâd ediyorum. Tüm gençlerimizin ve vatandaşlarımızın 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle bir kez daha kutluyor; hepinize sağlık, mutluluk ve başarı diliyorum.”