Türkay Berberoğlu üreticinin yanında ve sahalarda

Türkay Berberoğlu üreticinin yanında ve sahalarda

İYİ Parti Pamukkale Belediye Başkan Aday Adayı Türkay Berberoğlu, “ilçemizde çiftçilik ve hayvancılık yapan üreticinin durumu, yönetimlerin bindiği dalı kesmesinden dolayı çok kötü.”

Çiftçilik ve hayvancılık uğraşan mahallere giden Berberoğlu vatandaşlarla sohbet ederken, kırsal kesimdeki tabloyu “bindiğimiz dalı kesmek” şeklinde değerlendirdi.

Aday Berberoğlu hep sahada, üretici vatandaşlarımızın yanındayız

Berberoğlu, ilçenin tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan mahalleleri Yeniköy, Küçükdere ve Kocadere’ye giderek vatandaşlar bir araya geldi. Veteriner hekim olarak mesleği gereği bu mahalleleri çok iyi bilen Berberoğlu’na vatandaşlar sıkça dile getirdiği sorunlarını bir kez daha aktardı.

Vatandaşlar, içinde bulundukları durumu “Mazot, tohum, gübre, ilaç maliyetlerine artık yetişemiyoruz. Mahsülü kaldırdığımızda kazanmak yerine borçlu çıkıyoruz” diyerek özetledi.

“KAHVEHANELER KALABALIK, ÇÜNKÜ ÜRETİM YOK”

Gittiği köylerde kahvehanelerin kalabalık olduğunu gören Berberoğlu, “Biz biliriz ki köylerimizde kahvelerin böyle kalabalık olması üretimin olamayışındandır. Onlar biz sormadan söyledi zaten.

Özel sektör, onlara veresiye bir şey vermiyor. Köylüye destek için açılan bölge kooperatifleri ise piyasadan daha pahalı ve değişken faizle satış yapıyor. Çaresiz üretici mecburen alışveriş yapıyor. Bindiğimiz dalı kesmek tamda bu aslında” dedi.

Bu tablonun değişmesi için çözüm önerisini de sunan Berberoğlu, “Yerel yönetimlerce kurulmuş yada kurulacak olan kooperatiflerin üretime dayalı tek yönlü destekleme değil, aynı zamanda üretilen mahsulün pazarlama aşamasını da gerçekleştirip destekleyecek bir birim olması gerekir.

Biz o yönetim alanına geldiğimizde, sorunları nasıl çözeceğimizi ve kendilerine anlattıklarımız gibi böyle yapacağımızı vatandaşlarımıza anlattık” diye konuştu.