Türk Eğitim Vakfı (TEV), Hikayeleri, Hayalleri, Yarıda Kalmasın

Türk Eğitim Vakfı (TEV), Hikayeleri, Hayalleri, Yarıda Kalmasın

Türk Eğitim Vakfı (TEV), deprem felaketinin ardından “Yıkılan hayalleri hep birlikte yeniden inşa edelim. Gençlerimizin eğitimleri, hayalleri, hikâyeleri yarıda kalmasın” diyor

Kurulduğu günden bu yana başarılı ve maddi desteğe ihtiyaç duyan öğrencilere burs vererek binlerce gencin hayatına dokunmaya devam eden Türk Eğitim Vakfı (TEV), 11 ilimizi etkileyen ve ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinin ardından “Yıkılan hayalleri hep birlikte yeniden inşa edelim. Gençlerimizin eğitimleri, hayalleri, hikâyeleri yarıda kalmasın!” diyor.

Bursiyerlerinin  %20’si afetten doğrudan etkilenen TEV, okul ve aile ili deprem bölgesinde olan 2.525 afetzede bursiyerine 3 milyon TL ek barınma burs desteği sağladı. Bunun yanı sıra afet bölgesinde okuyan ve/veya ailesi bu bölgede olan, 2022-2023 eğitim yılında burs için TEV’e başvurmuş, mülakata girebilmiş ancak kontenjan sınırlaması nedeniyle kabul alamamış 1.300 öğrenciye tek seferlik acil destek için yaklaşık 2 milyon TL yardımda bulundu.

TEV’in, afetten birinci derecede etkilenen 1.000 yeni üniversite öğrencisine daha 4 aylık burs vermek üzere açtığı başvurulara ise bir hafta gibi kısa sürede 94.243 başvuru geldi. 1.275 öğrenciden gelen toplam talebi değerlendirerek tümüne burs verme kararı alan TEV, 1.275 öğrenciye 2023’ün Mart–Haziran aylarını kapsayacak şekilde 4 aylık, toplamda 6.757.500TL’lik burs ödemesi yapacak. Milli Eğitim Bakanlığı ile imzaladığı protokol çerçevesinde, Adıyaman ve Hatay’da iki prefabrik okul yaptırmak için çalışmalarını sürdüren TEV, Ders Zili Fonu kapsamında anne ya da babasını kaybeden temel eğitim çağındaki öğrencilerin de yanlarında olacak.

304.700 üniversite öğrencisinin bulunduğu deprem bölgesinde, temel eğitim seviyesinde her 5 öğrenciden 1’inin afetten etkilendiğini açıklayan TEV, afetzede gençler için uzun soluklu, sürdürülebilir desteğin çok önemli olduğuna dikkat çekiyor ve afet burs fonlarına destek olma çağrısı yapıyor.