TDV Vekâletle Kurban Kesecek..!

TDV Vekâletle Kurban Kesecek..!

Kurbanlık fiyatlarının 4000 TL.ve üzeri olduğu ilimizde, TDV bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedeli yurt içinde 2250, yurt dışında 1800 lira olarak belirledi. Yani kurbanlıkların yarı fiyatı..

Diyanet İşleri Başkanlığı (DİB) ile Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) organize ettiği “2022 Yılı Vekâletle Kurban Organizasyonu Tanıtım Toplantısı” Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde yapıldı. Özay Gönlüm Salonu’nda yapılan tanıtım toplantısına TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık, İl Müftüsü ve TDV Denizli Şube Başkanı Mehmet Aşık, Dini Yüksek İhtisas Merkezi Müdürü Dr. Mustafa Acar, il müftü yardımcıları, ilçe müftüleri, müftülük personeli, il genelinde görev yapan din görevlileri ile Kur'an kursu öğreticileri katıldı.

Bayramyeri Camii Müezzin Kayyım Hasan Hüseyin Aydın'ın Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, TDV’nin hazırladığı sinevizyon gösterimi ile devam etti.

İl Müftüsü ve TDV Denizli Şube Başkanı Mehmet Aşık’ın yaptığı açılış konuşmasında, “2022 yılı TDV Vekâletle Kurban Organizasyonu tanıtım toplantımızı siz değerli din görevlimizin katılımıyla gerçekleştiriyoruz. Din görevlilerimizin gayretleri sonucu, necip milletimizin hayırseverlerin vereceği vekâlet kurbanları ile, mazlum ve mağdur gönül coğrafyamızdaki Müslüman kardeşlerimize el uzatılmasına vesile olacağız. Bu yıl vekalet yoluyla kurban kesim bedeli yurt içinde 2250, yurt dışında 1800 lira olarak belirlenmiştir.” dedi. 

Milli Mücadele başta olmak üzere, ülke tarihinin en zor günlerinde din görevlilerinin her zaman büyük sorumluluklar icra ederek ayrı bir destan yazdığını ifade eden Müftü Aşık, “Pandemi döneminde, Denizli'de görev yapan din görevlilerimiz Valiliğimiz başkanlığında, 19 ilçe kaymakamlığında kurulan 'Vefa Sosyal Destek Grubu' çalışmalarında bir fiil görev yaptı. Din görevlilerimiz ve Kur’an kursu öğreticilerimiz vatandaşımıza ulaşarak, onların maddi ve manevi hizmetinde bulunarak milletimizin her kesiminden çok büyük teveccüh ve takdir topladı. 15 Temmuz hain darbe girişiminin seyrini değiştiren din görevlilerimiz, halkımıza salgınla mücadelede de maddi ve manevi rehberlik yapmıştır. Aziz milletimizin  zekat, fitre, kurban, sadaka gibi bağışlar büyük bir titizlikle, emanet bilinci ve şeffaflık ilkesi ile ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Vatandaşlarımıza rehberlik yapan siz değerli görevlilerimiz vekaletle kurban organizasyonun tanıtılmasında büyük görevler icra edeceksiniz. Rabbim yar ve yardımcımız olsun.” ifadelerini kullandı.

TDV Mütevelli Heyeti II. Başkanı İhsan Açık ise, “Yeryüzünde iyilik egemen oluncaya kadar” gayesiyle yola çıkan TDV’nin hem ülkemizde, hem de bütün dünyada iyiliğin sembolü bir kuruluş haline geldiğini söyledi. 

Başkan Açık, “TDV sayesinde dünyanın ihtiyaç duyulan her yerine, hiçbir inanç ve ideoloji farkı gözetmeksizin ali cenap hayırsevelerimizin yardım elini uzatmaktayız. Vakfımız; eğitimden barınma imkanına, gıdadan sosyal yardıma, yetimhanelerden cami inşasına kadar birçok alanda çalışmalar yürütmekte, yeryüzünün her köşesinde afetlere, işgallere, savaşlara maruz kalan çaresizlerin ve kimsesizlerin yardımına koşmaktadır.” şeklinde konuştu. 

1993 yılından beri TDV’nin vekâletle kurban organizasyonu yaptığını kaydeden Açık konuşmasını şöyle sürdürdü; “28 yıllık süreçte başta ülkemiz olmak üzere birçok farklı coğrafyada 3.391.173 hisse kurban keserek necip hayırsever milletimizin emanetlerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırdık. Geçtiğimiz yıl ise TDV’ye emanet edilen 589 bin 136 hisse kurbanı yurt içinde 403 kesim noktasında ve yurt dışında 77 ülkenin 339 bölgesinde keserek mazlum, mağdur ve ihtiyaç sahibi insanlara ulaştırmanın mutluluğunu yaşadık. Cenab-ı Allah, vesile olanlardan razı olsun.” 

Konuşmalardan sonra hatıra fotoğrafının çekilmesiyle toplantı sona erdi.