Tarihi Eserlere Sahip Çıkamıyoruz

Tarihi Eserlere Sahip Çıkamıyoruz

Türk tarihinin mihenk taşlarından Çivril bölgesinde tarihi eserlerimize sahip çıkamıyoruz. Bunlardan bir tanesi de Osmanlı eseri tarihi köprü göz göre göre yıkılıyor.

Türklerin Anadolu fethi ile birlikte önemli bir yaşam alanı olan ve geçiş noktası üzerinde bulunan Çivril’de, Kanuni Sultan Süleyman’ın 1522’de çıktığı Rodos Seferi’ne giderken ordusu ile geçtiği köprü kullanılamaz durumda.

Bölgede o dönem yapılan ve kullanılan köprülerin mimari özelliklerini yansıtan beş gözlü Kavakköy Köprüsünün bir gözü tamamen yıkılmış, bir gözü aslına uygun olmayan şekilde tamirat görmüş diğer gözler ayakta kalmak için çabalıyor.

Bakımsızlık ve ilgisizliğin tarihi köprüyü yıkılma noktasına getirdiğini ifade eden yöre halkı, köprünün yeniden hayat bulmasını istiyor. Tarihe tanıklık eden Kavakköy Köprüsünün aslına uygun tamir edilmesini isteyen mahalle sakinleri, “1970’lerde hala ayakta olan köprümüz son 40-50 yıldır bu hale geldi. Köprüyü böyle görmek bizleri çok üzüyor. Bizler haberlerde görüyoruz köprüler tekrar restore ediliyor. Bizim köprümüze gelince neden hiç bir çalışma yapılmıyor. Biz köy olarak tamir ettirelim dedik ama koruma kurulu kararı var siz bir şey yapamazsınız dediler. Bu durumda köprü gözümüzün önünde yok olup gidiyor ve biz sadece izliyoruz. Kanuni Sultan Süleyman’ın hatırasına böyle mi sahip çıkacağız. Adına filimler yapıyorlar milyonlarca para harcıyorlar ama onun ayak izleri bulunan köprüye üç kuruş ayırıp tamiratını yapmıyorlar.” şeklinde konuştu. (Genç Çivril)