Kültür - Sanat

Tavas Deve Güreşlerine Hazırlanıyor

Tavas Belediyesi tarafından ilki düzenlenecek olan deve güreşleri yarın saat 10:00’da Altınova Mahallesi'nde gerçekleştirilecek. 120 devenin katılacağı güreşlerde büyük heycan yaşanacak.

Bir proje daha PASVAK’ta hayat buluyor

Toplumda farkındalık oluşturan, özellikle de çocuklar ve gençlerin bireysel gelişimine katkı sağlayacak projelerin her daim içerisinde ve yanında olan PASVAK ile yeni bir işbirliğinin imzası atıldı.

Serinhisar İçin BİR FİKRİM VAR Yarışması sonuçlandı

AB Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen IPARD Programı “Leader Yaklaşımı” projesini yürüten Kızılhisar Yerel Eylem Grubu Derneği Serinhisar İçin BİR FİKRİM VAR Yarışması sonuçlandı

Ünlü Oyuncular Altan Erkekli ve Veysel Diker Denizli'ye Geliyor

Tiyatro, dizi ve sinema sektörünün sevilen yüzleri Altan Erkekli ve Veysel Diker, iki kişilik müzikli hicivli güldürüleri “Ortadaki Oyun” ile Denizlili sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Definecilerin talanına uğrayan Trapezapolis'in son hali yürek burktu

Babadağ ilçesindeki tarihi Trapezapolis Antik Kenti, definecilerin hedefi haline geldi. Yapılan kaçak kazılarda talan edilen antik kentteki tarihi eserlerde oluşan tahribat ise her geçen gün büyüyor.

Kilometrelerce yol gelen turistler Kleopatara'da şifa arıyor

Beyaz Cennet Pamukkale’nin yanı başında bulunan Antik Kleopatra Havuzu, romatizma, eklem ağrıları ve çeşitli cilt rahatsızlıklarına iyi geldiğine inanan turistlerin akınına uğruyor.

Denizli’de hayat 2 dakikalığına durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 84. yıldönümü dolayısıyla tüm yurt genelinde olduğu gibi Denizli'de de törenlerle anıldı.

Dünyanın ilk 100 jeositi içerisine PAMUKKALE girdi

Pamukkale “jeolojik miras alanı” kapsamında değerlendirilen Jeosit alanı biltesine Jeoloji Mühendisleri Odası girişimleri ile girerek, yerini aldı. 

6 kuşaktır şehir şehir gezerek mesleklerini yaşatıyorlar

Yok olmaya yüz tutmuş meslekler arasında yer alan kalaycılığı yıllardır şehir şehir gezerek yaşatmaya çalışan usta, eskiyen ve yıpranan bakır kap kacağı kalaylıyorlar.

KALE FESTİVALİ BAŞLIYOR

Kale Belediyesi tarafından geleneksel olarak düzenlenen “Kale yöresel ürün ve sanat festivali” 28 Ekim 2022 Cuma Günü başlıyor. 

65 yıldır ahşaplara işleyerek sürdürüyor

Beyağaç ilçesinde 75 yaşındaki Hamza İlke, son yıllarda plastik mutfak eşyalarını kullanmayı tercih etmeyenler tarafından yoğun talep gördüğünü söyledi.

Acıpayam Aşıklar Bayramı yapıldı

Acıpayam Belediyesi tarafından organize edilen ve bu yıl 7.si düzenlenen olan Âşıklar Bayramı gerçekleştirildi.

Çivrilli gazi ve şehit yakınları Çanakkale’ye uğurlandı

Denizli’nin Çivril ilçesinde yaşayan şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları, Çivril Belediyesi tarafından organize edilen gezi çerçevesinde Çanakkale ve Bursa’ya uğurlandı.

İnsanlık tarihini değiştirecek arkeolojik kazı Hierapolis’te sürüyor

Hierapolis'te Frig uygarlığına dair kalıntılar tarihe ışık tutmaya devam ediyor. Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Grazia Semararo:  “Şimdiye kadarki en eski yerleşim Hierapolis’te”

Âşıklık geleneği Sarayköy'de yaşatıldı

Sarayköy Belediyesi tarafından düzenlenen Âşıklar Bayramı'nda halk ozanları söyledikleri türküler, güzellemeler ve atışmalarla gönülleri fethetti.

Kız Öğrenci Yurdu Temeli Atıldı

Pamukkale Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde öğrenim gören kız öğrencilerin barınması için Denizli İlahiyat Fakültesi Yaptırma ve Yaşatma Derneği tarafından yaptırılan yurdun temeli atıldı.

Eski Santral Garajı Yeniden Hayat Bulacak

PAÜ Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Mimarlık Bölümü öğrencileri Çal ilçesinde yer alan eski santral garajına yeniden hayat verecek.

Asırlık camide kandil ikramında bulundular

Denizli’de 1884 yılında inşa edilen 138 yıllık Belenardıç Camisi’nde Mevlid Kandili programı ardından Kızılay Pamukkale Şubesi, kandil simidi ikramında bulundu.

Denizli'de Mevlit kandilinde camiler doldu

Denizli'de Mevlit Kandili dolayısıyla program düzenlendi. Camilerimiz kandil sebebiyle dolup taştı.

Çocukluk hayallerini gerçekleştiriyorlar

Denizli’de tasarım öğretmeni çift, çocukluklarından beri hayalleri olan konsepti oluşturmak için atölye açtı. Öğretmenler, stık ve eski malzemeleri ’Atmıyoruz, Yeniliyoruz’ sloganıyla geri kazandırıyo

148 yıllık makinasıyla harikalar ortaya çıkarıyor

Denizli’nin Buldan ilçesinde 148 yıllık kasnak makinesiyle yaşamını idame ettiren Kenan Namlı, teknolojiye karşı direnen mesleğini nakış nakış işleyerek yaşatıyor.

7 asırlık Hançalar Köprüsü’nün restorasyonu için ilk adım atıldı

Çal ilçesindeki tarihi yıllarca defineciler tarafından hedef haline gelen Tozlukara ve Hançalar köprülerinin restorasyonu bu ay içinde başlıyor.

'Sedef Kakma' sanatını sergilemek için yüzlerce kilometre yol geldi

Denizli’nin Buldan ilçesinde gerçekleşen etkinlikte yaptığı eserlerini sergilemek isteyen sedefkar Abdullah Mutlu, 543 kilometre yol geldi.

 Beyaz cennette güz bereketi

Pamukkale, 9 aylık döneminde 1 milyon 557 bin turisti ağırladı. 2022'de 2 milyon turist hedefine ulaşmayı hedefleyen beyaz cennette, Ekim ayı rezervasyonlarında şimdiden yüzde 100 doluluk var

Halk Ozanı Mehmet Dağal kitabını ve CD’sini imzaladı

İlimizin yetiştirdiği şair-ozanlardan Mehmet Dağal, Denizli Kitap Fuarı’nda Yazar-Bir standında sevenlerine yeni çıkan Kitabı ile CD’sini imzaladı.

Çameli Sempozyumu 5-6-7-8 Ekim’de  yapılacak

Çameli Sempozyumu” 5 Ekim tarihinde Çameli Hayri Dev Kültür Merkezinde ve 6-7  Ekim  Tarihlerinde PAÜ Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz Kongre ve Kültür Merkezi Konferans Salonunda yapılacak.

Uşak’ın kurtuluş hikayesi liselilerle buluşuyor

Uşak’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında Prof. Dr. İskender Pala’nın kaleme aldığı ve Uşak Belediyesi Şehir Tiyatrosu’nun canlandırdığı “Kurtuluş” adlı tiyatro gösterimleri devam ediyor

Denizli Gastronomi Yarışması düzenlendi

Pamukkale Üniversitesi Turizm Fakültesi tarafından PAÜ’nün ‘30 Yıl 30 Tema Etkinlikleri’ çerçevesinde ‘Denizli Gastronomi Yarışması’ gerçekleştirildi.

Büyük Menderes Nehri'ndeki balık ölümleri korkutuyor

Büyük Menderes Nehri'nin Denizli’nin Çivril ilçesinde kalan bölümünde son günlerde artan balık ölümleri, bölge halkını tedirgin etmeye devam ediyor.

Çocuklar tarihi mekanlarda zeka oyunlarıyla buluştu

Denizli’de “Sokakta Satranç Var” projesi çerçevesinde, il genelinde bulunan tarihi ve kültürel mekanlarda satranç etkinlikleri düzenleniyor.