Kültür - Sanat

Nesli tükenmekte olan 'Tavas Kurbağasından' sevindiren haber

Denizli’de 63 yıl önce bulunup dünyaya tanıtılan ve nesli tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalan ‘Tavas Kurbağasının' alınan tedbirler sonrası popülasyon artmaya devam ediyor.

Denizli böreğe doyacak

Denizli Yörükleri Derneği Kadın Kolları tarafından bu yıl ilk kez ‘Otlu Börek’ yarışması düzenlenecek.

Denizli’de tiyatro ve akademik resim kursu başlıyor

Denizli’de Merkezefendi Belediyesi’nin açacağı ‘Akademik Resim ve Tiyatro Kursu’ kayıtları başlıyor.

Tarihi Likya Yolu Artık Daha Güvenli!

Önemli yürüyüş rotalarından biri olan tarihi Likya Yolu yürüyüş rotası, Muğla İl Jandarma Komutanlığına bağlı arama kurtarma timi JAK tarafından numaralanarak güvenli yürüyüş rotası haline geldi

Pamukkale Cehennem Kapısı ziyaretçilere açıldı

2013 yılında ortaya çıkarılan Cehennem Kapısı, yeniden ziyaretler açıldı. 'Ölüler ülkesine geçiş kapısı' olarak adlandırılan Plütonyum, daha ilk günden yüzlerce yerli ve yabancı turisti ağırladı

Yüzlerce yıllık Yörük kültürü şölenle yaşatıldı

Denizli’nin Çameli ilçesinde Yörük gelenek ve göreneklerinin yaşatılması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanan şenlik, bir birinden renkli görüntülere sahne oldu.

'Biz Anadoluyuz' projesiyle gençler Denizli'yi tanıdı

‘‘Biz Anadoluyuz’’ projesi etaplar halinde devam ediyor. Proje ile Karaman’dan gelen 40 öğrenci hafta boyunca Denizli’de misafir edildi.

TİYATROCU ÜMMİYE TEYZEDEN KEYİFLİ SÖYLEŞİ

Merkezefendi Belediyesi’nin düzenlediği El Emeği ve Girişimci Kadınlar Festivali’nde Ümmiye Koçak ve arkadaşları gerçekleştirdikleri söyleşide Denizlililer ile buluştu. 

Denizli turizminde dijital çağ başlıyor

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün tanıtım faaliyetlerine katkı sağlamak için hazırladığı projeler, dijital turizme yön veriyor.

Zimem geleneğiyle 118 bin liralık borç silindi

Asırlık yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinden olan ‘Zimem Defteri’, Denizli’de ödeme zorluğu çeken ihtiyaç sahibi vatandaşların yüzünü güldürdü.

Denizli’de Kurban Bayramı hazırlıkları başladı

Denizli’de yaklaşan Kurban Bayramı öncesi toplanan İl Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu, artan hayvan hareketleri ve alınacak önlemleri değerlendirdi.

Yöresel Yemek Yarışması lezzet ödülleri sahiplerini buldu

Buldan Belediyesi tarafından düzenlenen 20. düzenlenen Dokuma Kültür ve El Sanatları Festivali  etkinlikleri kapsamında yapılan Yöresel Yemek Yarışması lezzet ödülleri sahiplerini buldu.

Buldan Festivali Renkli Görüntülerle Başladı  

Renkli görüntülere sahne olan festival, geleneksel el dokuması kumaşlardan hazırlanan tasarımların sunulduğu defilenin ardından çeşitli etkinliklerle devam etti.

Denizli’den Hac Kafilesi Dualarla Uğurlandı

Denizli’den Hac ibadetini yerine getirmek için yola çıkan Hacı adayları, Üçler Mahallesi Hilal Camii’nden telbiye, dualar ve gözyaşlarıyla uğurlandı.

Bin yıllık yöntemle dokunan motifler yeniden hayat buluyor

Çal ilçesinde atıl bir binayı halı dokuma atölyesine çeviren Çal Halk Eğitimi Merkezi, kadın kursiyerleri sayesinde yöreye ait desenlerin yer altığı motifleri bin yıl öncesinin yöntemleriyle dokuyor.

Merkezefendi 2. Kitap Günleri sona erdi

Kitap Günleri çerçevesinde 40’ı Denizlili yazar olmak üzere toplamda 120 yazar ve binlerce eser kitap dostları ile bir araya geldi.

Türk tarihini değiştirebilecek keşif

Denizli Bekilli yöresinde bulunan 1800 yıllık kaya resimleri ve yazıtlar, Türklerin Anadolu'daki tarihini yeniden şekillendirecek.

Attouda Antik Kenti gelecek kuşaklara tanıtılacak

Sarayköy Belediyesi’ne ait 7 tescilli binanın rölöve, restitüsyon ve restorasyon projeleri Anıtlar Kurulu’na teslim edilecek şekilde hazırlandı. Attouda Antik Kenti gelecek kuşaklara aktarılacak.

Gazeteciler Söyleyişi gerçekleştirecek

Merkezefendi Kültür Merkezi’nde Kitap Günleri kapsamında 4 Haziran Cumartesi günü saat 14.00’te Gazeteci Yazar Murat Ağırel ile Gazeteci Yazar Yavuz Selim Demirağ okurlarıyla bir araya gelecek.

Doğayla Uyumlu Yaşamaktan Başka Çaremiz Yok

TEMA Vakfı, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde, bugünün ve gelecek nesillerin yaşamının doğrudan bağlı olduğu doğal varlıklar üzerindeki baskı ve tahribatlara dikkat çekti.

SADECE TEK BİR DÜNYA VAR, UNUTMAYALIM

Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün bu yıl çok daha önemli olduğunu bildirerek iklim, kirlilik acil durumları için gidişata dur diyelim çağrısını yaptı

Türkiye dünyayı ağırlayacak

Dünya Göçebe Oyunları’nın dördüncüsü bu yıl 29 Eylül - 2 Ekim günlerinde Bursa İznik’te düzenlenecek. 

Tarihi konak sanat galerisi oldu

Denizli’nin Buldan ilçesinde resim öğretmenliği yapan Elif Kocaman Akgül, kentin Hamamboğazı Sokağı'nda bulunan tarihi konağı restore ederek sanat galerisine çevirdi.

Azim ve Çalışmanın Semeresi

PAÜ Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Resim bölümüne girdikten sonra, 4 yılda bitiren, ve önümüzdeki günlerde buradan mezun olacak olan 67 yaşındaki Genç Delikanlı Ali Rıza Ege diploma için gün sayıyor.

 Kaplumbağalar için ünlü kumsallara kısıtlama getirildi

Nesilleri tehlike altında olan caretta caretta ve chelonia mydas türü deniz kaplumbağaları, yuva yapmak için ünlü Patara, Çıralı ve Olimpos kumsalları koruma altına alındı. 

“BİR GARİP ORHAN VELİ” MÜZİKALİ KÖY OKULLARINDA SAHNELENECEK

Çocuklarımız İçin Söylüyoruz Derneği (ÇOİS) Denizli Şubesi ve Luna Stage köy okullarındaki öğrenciler için iş birliği yaptı.

Sarayköy festivalinde Ekin Uzunlar rüzgârı esti

Karadeniz müziğinin güçlü seslerinden Ekin Uzunlar sahne aldı. Müzikseverler doyasıya eğlendi. Sarayköy Tarım ve Kültür Festivali’nin dördüncü gününde adeta müzik şöleni yaşandı. 

Tavas’ta halk oyunları şöleninde 22 ekip performanslarını sergileyecek

Tavas ilçesinde yapılacak Halk Oyunları Grup Yarışmaları için geri sayım başladı. Tavas ilçesinde 29 Mayıs Pazar günü, 22 Kulübün performanslarını sergileyeceği şampiyonaya halkımız davetli

Kültür sanatın kalbi Denizli’de attı

Gençler Arası Kültür ve Sanat Yarışmaları Ege Bölge Finalleri, 23-26 Mayıs’ta Denizli’de düzenlendi. Bilgi, ses, şiir ve tiyatro kategorilerinde yüzlerce gencin performansı ayakta alkışlandı.

İLK KONUKLAR SİNAN MEYDAN VE NEBİL ÖZGENTÜRK

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Kitap Günleri’nin ilk gün konukları arasında Tarihçi Yazar Sinan Meydan ile Araştırmacı Yazar Nebil Özgentürk yer alarak okuyucuları ile bir araya gelecek.