Kültür - Sanat

Hayrettin Karaca vefatının ikinci yıl dönümünde anıldı

Doğanın korunması için örnek bir mücadele sergileyen TEMA Vakfı Kurucu Onursal Başkanlarından Hayrettin Karaca, vefatının ikinci yılında, törenle anıldı. 

Çameli’nin kültür mirasları yaşatılacak

Çameli yöresi kültürel miraslarının tanıtılması ve genç kuşaklara aktarılması amacıyla "Çameli’nin Kültürel Mirasları, Yetiştirdiği Değerleri ve Masıt Kültürü" projelerinin tanıtımı gerçekleştirildi.

Denizli’de otel ve pansiyonlara bilgilendirme yapıldı

İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, otel ve pansiyonlara yönelik 25 Eylül 2021’de yürürlüğe giren yönetmelik kapsamında Basit Konaklama Tesisi İşletme Belgesi hakkında bilgilendirme toplantısı düzenlendi

 Şairler 31. Şiir Günü için bir araya geldi

Pandemi nedeniyle bir süre ara verilen ve her ayın ilk Cumartesi günü yapılan “Şiirini Al da Gel/Denizli Şiir Günü” programının 31’incisi yapıldı.

TEMA Vakfı 2021’in Çevre Olaylarını Değerlendirdi

2021 yılında devam eden küresel salgın ve orman yangınları başta olmak üzere çok sayıda çevre felaketleri, insanların doğa ile uyumlu yaşamaları gerektiği konusunda bilinç ve farkındalıklarını artırdı

Emir Sultan Türbesi Arkeolojik Kazısı Başladı

Yenicekent Mahallesi’nde bulunan türbede Denizli Müze Müdürlüğü’nün kontörlüğünde Buldan Belediyesi tarafından gerçekleştirilen kazı çalışmalarında 18.yy’a ait 30 adet Müslüman mezarı tespit edildi. 

 Yörükler toyda bir araya geldi

Denizli Yörükler Derneği tarafından düzenlenen 4. Yörük Toyu, büyük bir coşku ve katılım ile Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Pamukkale 1,2 milyon ziyaretçi sayısını yakaladı

Denizli Kültür ve Turizm İl Müdürü Turhan Veli Akyol, pandemi öncesi 2,5 milyon ziyaretçi ağırlayan Pamukkale’nin 2021 yılında 1,2 milyon turist sayısını yakaladığını belirtti.

ROMA DÖNEMİNDEN MİRAS TARİHİ KÖPRÜ KURTULUYOR

Çal ilçesine bağlı Dayılar Mahallesi yakınlarında Büyük Menderes Nehri üzerinde bulunan tarihi Tozlukara Köprüsü’nün restorasyonu için 17 Ocak Pazartesi günü proje ihalesi yapılacak.

Sarıkamış Şehitlerine büyük vefa

“Değerlerimizle büyüyoruz”yaklaşımıyla hareket eden Kuveyt Türk, Türkiye İzcilik Federasyonu tarafından 17.’si gerçekleştirilen Allahuekber Dağı Şehitlerini Anma Milli Bilinç Kampı’na destek verdi. 

Kaledavaz Vakfı Kongresini yaptı

İsmail Yarımca başkanlığında başarılı çalışmalara imza atan Kaledavaz Vakfı olağan kongresini yaparak İsmail Yarımca’yı tekrar başkanlığa getirdi,

Denizli Müze Müdürü Nail Uyar’dan Dinlediler

PAÜ Turizm Fakültesi öğrencileri, Denizli Müze Müdürü Nail Uyar, Arkeolog Fatma Tavlı ve Restoratör Esma İvrendi Şenol ile düzenlenen konferansta bir araya geldi.

Ankara’daki Denizlili Akademisyenler Bir Araya Geldi

Ankara’daki Denizlililerin buluşma noktası Denizlim Derneği geleneksel hale getirdiği Dost Meclisi buluşmalarını sürdürüyor.

Yunus Emre, Denizli'de etkinliklerle anıldı

UNESCO 2021 Yunus Emre’yi Anma ve Türkçe Yılı etkinlikleri kapsamında, “Anadolu’dan Dünyaya Açılan Bizim Yunus” isimli bir anma programı düzenlendi.

Yunus Emre şiir yarışması ödülleri sahiplerini buldu

Denizli İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından düzenlenen Yunus Emre Şiir Yarışmasının ödül töreni gerçekleştirildi

Yörük kültürü ‘Toyda’ yaşatılacak

Denizli Yörükleri Derneği tarafından bu yıl 4. Kez ‘Yörük Toyu’ düzenlenecek. Yörük kültürünün yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının hedeflendiği toy, 26 Aralık Pazar Günü payılacak

Odun ateşinde çay içmek için kilometrelerce yol gidiyorlar

Denizli’nin Çameli ilçesinde 30 yıldır kahvehane işleten Ramazan Kaval’ın odun ateşinde demlediği çayı, çevre mahalle sakinleri kilometrelerce yol gelerek yudumluyor.

Turizm Fakültesi öğrencileri, turizmi değerlendirdi

Turizm Fakültesi öğrencileri, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol ile düzenlenen konferansta bir araya geldi.

Turizmin geleceğine yön veren fuar: Travel Turkey İzmir

Dünya uygarlıklarına yön veren kent İzmir, Travel Turkey Fuarı’yla Türkiye ve dünya turizminin geleceğine ışık tuttu.

Çameli’nin kilim motifleri koruma altında

Denizli’nin Çameli ilçesinde yüz yıllardır dokunan kilimlerin motifleri, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için coğrafi işaret alınarak koruma altına alındı. Kaymakamlık ve belediye tarafından…

Denizli’de renk cümbüşü kendine hayran bıraktı

Denizli’nin Buldan ilçesinde bulunan ormanlık alanlar sonbaharda yeşil, sarı ve kahverenginin farklı tonlarının birleşmesiyle kendine hayran bıraktı.

Kuş cenneti Yayla Gölü kuruma noktasına geldi

Denizli’de içinde barındırdığı 182 çeşit kuş türünden dolayı ‘Kuş Cenneti’ olarak bilinen Süleymanlı Yayla Gölü, yağış azlığı sebebiyle neredeyse kurudu. Geçtiğimiz yıl Kesin Korunacak Hassas…

Çameli’nin doğal ürünleri damak çatlatan lezzetlere dönüştü

Denizli’nin Çameli İlçesinde belediye tarafından Taş Konaklarda ‘Çameli Belediyesi 1. Şef Blogger Yemek Yarışması’ düzenlendi. Yarışmaya katılan şefler ve bloggerler Çameli’nin coğrafi işaretli…

Türklerin Ortak belleği Kaya Resimleri Paneli Pazartesi PAÜ’de

Türk Kaya Resimleri, Rahmetli Servet Somuncuoğlu’nun Kırgızistan Saymalıtaş ve Kazakistan Tamgalısay kaya resimlerini konu edindiği bir TRT belgeseli ile kamuoyunun gündemine gelmişti.

Denizli’de hayat 2 dakikalığına durdu

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 83’üncü yıldönümünde Denizli'de de törenlerle anıldı.

40 yıldır camilerin alemlerini o yapıyor

Denizli’de 15 yaşında başladığı alemlik mesleğini 40 yılı aşkındır sürdüren Ali Erbek, kubbe ve minarelerin tepesini bakırdan yaptığı ay yıldız alemlerle süslüyor. Mesleğin gün geçtikçe azaldığını…

Develer havutlarını kuşandı

Denizli'nin Buldan ilçesinde yeni başlayacak deve güreşi sezonu öncesi develer dualarla havutlarına kavuştu.

Develer havutlarını kuşandı

Denizli'nin Buldan ilçesinde yeni başlayacak deve güreşi sezonu öncesi develer dualarla havutlarına kavuştu.

PTT’den Atatürk Konulu sürekli posta pulu çıkardı

PTT tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı 4 değerli “Atatürk” konulu sürekli posta pulları ile ilkgün zarfı 05 Kasım 2021 tarihinde tedavüle sunuldu.

PTT’den Atatürk Konulu sürekli posta pulu çıkardı

PTT tarafından Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün yer aldığı 4 değerli “Atatürk” konulu sürekli posta pulları ile ilkgün zarfı 05 Kasım 2021 tarihinde tedavüle sunuldu.