Spor Sonrası Enerjinizi Meyve Suyuyla Yenileyin

Spor Sonrası Enerjinizi Meyve Suyuyla Yenileyin

Sağlıklı bir yaşam için sporun önemini her fırsatta vurgulayan uzmanlar, spor sonrasında kaybedilen enerji ve minerallerin kazanılması gerektiğini belirtiyor. 


Spor sırasında vücudumuz, günlük yaşantımızda yaptığımız hareketlere göre çok daha fazla enerji tüketir ve yapılan egzersizler sonucunda belirli miktarda mineraller, ter yoluyla vücuttan dışarı atılır. Uzmanların önerisine göre spordan sonra bir bardak meyve suyu içmek, hem oluşabilecek kas ağrılarının önüne geçerken hem de kaybedilen sıvı minerallerin geri kazanılmasını sağlıyor.

Nuh Naci Yazgan Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Neriman İnanç, bu konu hakkındaki detayları şu ifadelerle belirtti: “Meyve suları vücudun sıvı gereksinimini karşılamanın yanı sıra, içeriğindeki antioksidan ve mineraller ile hücrelerin yaşamsal faaliyetlerinin ve vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesine yardımcı olur. Aynı zamanda meyve sularında bulunan meyvenin kendisinden gelen doğal şekerler, verdikleri enerji sayesinde vücudun zinde kalmasına yardımcı oluyor.” 

İnanç, sebze ve meyvelerin egzersiz yapanlar ve sporcular için son derece önemli potasyum kaynakları olduğunu vurgularken, açıklamalarını şu cümleler ile noktaladı: “Özellikle yaz aylarında içilen bir bardak meyve suyu, egzersiz sonrasında kaybedilen sıvı ve minerallerin geri kazanılmasına yardımcı oluyor.”