Rektör Kutluhan'dan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Rektör Kutluhan'dan 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı Mesajı

Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

“Bugün 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı. Yani Türk basınından sansürün kaldırılmasının 115. yıl dönümü. II. Meşrutiyet ile birlikte Türk basınından sansür kaldırılmış; böylece demokratik sistemlerin vazgeçilmez ögelerinden biri olan halkın haber alma ve bilgi edinme hakkı, temel hak ve özgürlüklerin korunması noktasında önem kazanmıştır. Ayrıca teknolojik gelişmelerle zenginleşen iletişim çağında toplumun doğru bilgilendirilmesi ve gerçekleri öğrenme ihtiyacı artık daha da önemli hale gelmiştir. 

Kültürel hayatımızın ayrılmaz bir parçası olan basın kuruluşlarının etik değerlere ve hukuka bağlı, tarafsızlık içerisinde hareket eden, kişisel haklara ve özel hayata saygı gösteren görevler içerisinde bulunması, bir milletin gören gözü ve işiten kulağı olması sebebiyle önem arz etmektedir. Çünkü Cumhuriyeti’mizin banisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün de belirttiği üzere, “Basın, milletin müşterek sesidir. Bir milleti aydınlatma ve irşatta, bir millete muhtaç olduğu fikrî gıdayı vermekte, hulâsa bir milletin hedefi saadet olan müşterek bir istikamette yürümesini teminde, basın başlı başına bir kuvvet, bir mektep, bir rehberdir.”

Denizli’mizde yaşanan gelişmelerden bizleri haberdar eden, kentimizin sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sunan yerel basınımızın ilkeli ve tarafsız bir şekilde, gece gündüz demeden, her türlü şartlarda görevlerini yerine getirdiklerine, bundan sonra da aynı duyarlılıkla devam ettireceklerine inancım tamdır.

Bu duygu ve düşüncelerle, hayatını kaybeden tüm basın mensuplarını rahmetle anıyor, başta Üniversitemizde faaliyet göstermekte olan basın çalışanlarımız olmak üzere, yerel basın çalışanlarının ve bütün basın camiasının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyorum"