Rektör Kutluhan'dan 19 Mayıs Mesajı

Rektör Kutluhan'dan 19 Mayıs Mesajı

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle bir mesaj yayımladı. “Bugün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işgal altındaki vatan topraklarımızı kurtarmak ve bağımsızlığımızı ilan etmek adına Samsun’a ayak bastığı ve millet olarak başlattığımız kurtuluş mücadelesinin 104. yıl dönümünü kutlamanın haklı gururunu yaşıyoruz.

19 Mayıs 1919, tarih boyunca hür yaşamış ve yaşayacak bir milletin dönüm noktalarından biri olup Atatürk’ün Samsun’dan özgürlük meşalesini yakarak Türk Milleti ile yola çıktığı bir gündür. Bu ilk adımla yakılan “İstiklal Meşalesi” Amasya, Sivas ve Erzurum’dan geçmiş; vatanın dört bir köşesine yayılarak nihayetinde bir kurtuluş harbine evrilmiştir.

Bugün bayrağının altında rahatça yaşayabildiğimiz Türkiye Cumhuriyeti, aziz milletimizin bağımsızlığını ve geleceğimizi korumak adına gencinden yaşlısına verdiği ulvi mücadele ile var olmuştur. İstiklal yolunda verilen bu üstün çaba, şüphesiz bizlere büyük bedeller ödetmiştir. Fakat örneği olmayan bu fedakarlıklar, elbette güçlü bir geleceğin de habercisi olmuştur. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti, milletimizin birlik ve beraberliğinin, tüm unsurlarıyla bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesi ile ortaya çıkmış eşsiz bir eserdir. 

Cumhuriyeti’mizin kurulmasıyla neticelenen bağımsızlık mücadelesi, bizlere bugün de aynı bilinç ile hareket etmemizi ve bizlere emanet edilen Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni çağdaş medeniyetler seviyesi üzerine eriştirmeyi anbean hissettirmektedir. 

Türkiye Cumhuriyeti’nin yerli ve milli teknoloji üretimleri ile savunma sanayiindeki atılımlarının genç beyinlerimiz tarafından ortaya konuluyor olması bizler için ayrıca bir kıvanç vesilesidir. Bu girişimler, gençlerimizin vizyonunu da ortaya koymaktadır. Pamukkale Üniversitesi olarak bizler de, Atatürk’ün Türk Gençliğine emanet ettiği geleceğimize sahip çıkmak için milli ve manevi değerlerine bağlı, demokrasiye ve insan haklarına saygılı, sorunlara çözüm üretebilen, araştıran, teknolojiyi en iyi biçimde kullanabilen, sağduyulu ve her şeyden önemlisi iyi bireyler yetiştirilmesinde sorumluluklarımızın tam olarak bilincindeyiz. Bilimin farklı alanlarında, ekonomide, sanayide, teknolojide, kültürde, sanatta ve sporda, ülkemizi ve vatandaşlarımızı layık olduğu; mutlu, müreffeh ve güçlü bir Türkiye hedefine ulaştıracak değerli gençlerimizi yarınlara en iyi şekilde hazırlama gayretimiz, çeyrek asrı geride bırakan Üniversitemizde dün olduğu gibi bugün ve gelecekte de ‘Güçlü Türkiye’ hedefine katkı sağlamak için durmaksızın devam edecektir. 

Sevgili Gençler,

Günümüz dünyasında teknolojide meydana gelen baş döndürücü gelişim, insan hayatını etkileyen pek çok alandaki değişimlere de zemin hazırlamaktadır. Bu hızlı dönüşüm içerisinde bulunmak ve de ilerlemek için siz genç beyinlere her zaman ihtiyacımız var! Sizler, vatan bütünlüğünü korumak adına cansiparane çalışanlarsınız! Ülkemizi birlik ve beraberlik içinde güçlü yarınlara taşıyacağınıza olan inancım tamdır.

Sizler, Atatürk’ün güvenip ve bugünü sizlere bayram olarak armağan ettiği Türk Gençliği olarak, ecdadımızın üstün kahramanlıkları ve büyük fedakarlıklarını hiçbir zaman unutmayacak; size emanet edilen Cumhuriyetimizi, aziz milletimizin şanlı tarihinden aldığınız güç ve ilham ile her alanda daha ileri noktalara taşıyacaksınızdır. Bu mukaddes emaneti yaşatmak ve sonsuza kadar korumak, sizlerin en önemli vazifesidir. Bu konuda sizlere güveniyor ve yarınlara umutla bakıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere bağımsızlık ve özgürlüğümüzü borçlu olduğumuz tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, hayatta olan kahraman gazilerimize sağlıklı bir yaşam diliyor, yarınlarımızın yegane güvencesi tüm gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Selam ve saygılarımla”