Prof. Dr. Mehmet Şeker Konferans verdi

Prof. Dr. Mehmet Şeker Konferans verdi

İl Müftülüğü tarafından, Mevlid-i Nebi, Camiler ve Din Görevlileri Haftası için düzenlenen "Peygamberimiz, Cami ve İrşat" konulu konferans, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleştirildi

Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker'in konuşmacı olarak katıldığı konferansa, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Muhammet Ensar Yeşilyurt, İl Müftüsü Mehmet Aşık, PAÜ İlahiyat Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. İsmail Şimşek, İl Müftü Yardımcıları Ramazan Özgün Türkmen, Semih Keskin, Hamide Belgrat, ilçe müftüleri, vaizler, şube müdürleri, müftülük personeli, din görevlileri ile Kur'an kursu öğreticileri katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program, Kur'an Kursu Öğreticisi Halil Murat Özer'in Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam etti.

Diyanet İşleri Başkanlığı Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası için hazırladığı sinevizyon gösterimi sonrasında programın açılış konuşmasını İl Müftüsü Mehmet Aşık yaptı.

Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası gibi güzel ve özel bir haftanın etkinliği olan programda bir araya gelinmesinden dolayı Yüce Allah'a hamd ederek konuşmasına başlayan Müftü Aşık, "Diyanet İşleri Başkanlığımız bu yıl Mevlid-i Nebi Haftası ile Camiler ve Din Görevlileri Haftası bir arada kutlamaya karar vermiştir. Başkanlığımız, toplumsal bir duyarlılık ve hassasiyete vesile olması için önemli haftaları bir tema ile kutluyor. Bu bağlamda, Mevlid-i Nebi ile Camiler ve Din Görevlileri Haftasının teması 'Peygamberimiz, Cami ve İrşat' olarak belirlenmiştir. Bugün burada bizlere hitap edecek olan Prof. Dr. Mehmet Şeker hocam İzmir Yüksek İslam Enstitüsünde hocamızdı. Davetimizi kırmayıp bizlere konferans verecektir. Başta hocamıza ve siz değerli katılımcılara teşekkür ediyorum." dedi.

İslam kültür ve medeniyetinin merkezinde camiler bulunduğunu söyleyen Aşık, Peygamber Efendimiz'in (sav) Medine'ye hicret ettikten sonra ilk yaptığı iş olarak Mescid-i Nebevi'yi inşa girişimi olduğunu söyledi.

"Peygamberimiz, Cami ve İrşat" adlı konferansı veren Emekli Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Şeker, Cenab-ı Allah insanoğlunu dünyada halife olması için yarattığını belirtti.

İnsanoğlu bu dünyaya geliş amacı Kur'an-ı Kerim'de beyan edilen "Halife kıldı" ayetini düşünmesi gerektiğini kaydeden Prof. Şeker konuşmasını şöyle sürdürdü; "Bu ayetten yola çıkarak insan demek, görevli, halife demektir. Bu vazifemiz ilk insandan başlayıp kıyamete kadar sürecek. Bu dünyayı imar ve ihya etmesi için insanın Cenab-ı Allah'ın emirleri ve yasaklarını peygamberlerinin vesilesi öğrettiği şekilde gitmesi gerekiyor. Bu yol sırat-ı müstakim olan Cenab-ı Allah'ın yoludur. Bu yola davet de irşat etmekle olur. İrşat kelimesi rüşd kökünden gelmekte olup, sözlükte 'doğru yolu bulup kararlılıkla benimsemek' anlamıyla beraber 'doğru yolu göstermek' demektir. İrşat, davet ile başlar, güzel ahlak ve iyi davranışlarla gelişir ve mükemmelleşir. İlk Peygamber Adem (as)'dan son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa (sav)'de dahil olmak üzere tüm peygamberlerin vazifesi tebliğ ve irşattır. Peygamberlik vazifesi verilen Efendimiz Hz. Muhammed Mustafa'ya (sav) baktığımızda yirmi üç yıllık dönemde görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirdiğini görürüz. Veda Haccındaki o meşhur konuşmaları hatırlayalım; 'Ey İnsanlar! Yarın Beni size soracaklar ne diyeceksiniz?’ diye sorunca; Oradaki insanlar ‘Allah'ın risaletini tebliğ ettin, görevini yaptın, bize nasihatte bulundun’ diye şahitlik ederiz.’ dediler. Bunun üzerine Hz. Peyhamber Efendimiz (sav); ‘Tebliğ ettim, şahit ol Ya Rab, şahit ol Ya Rab, şahit ol Ya Rab'. buyurmuştur."

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Mehmet Şeker’e verdiği konferanstan dolayı teşekkür eden Müftü Aşık, günün anısına; 15 Mayıs 1919’da Müftü Ahmet Hulusi Efendi'nin Denizli meydanında halka millî mücadele için verdiği fetvanın tablosunu hediye etmesiyle program son buldu.