PAÜ öğretim üyelerine İngiltere’den büyük onur

PAÜ öğretim üyelerine İngiltere’den büyük onur

TÜBİTAK projesinden çıkan tekstil boyamacılığı alanındaki makale, İngiltere’de 2020 Yılının En İyi Teknik Makalesi seçilerek Araştırma Madalyası Ödülüne layık görüldü.

109M578 nolu ve “Yeni Disazo Boyarmaddelerinin Sentezi Ve Bu Boyarmaddeler İle PLA ve PET Liflerinin Boyanması Ve Performans Özelliklerinin İncelenmesi” isimli Tübitak 3501 Kariyer Projesinin çıktılarından biri olan “Dyeing of poly(lactic acid) fibres with synthesised novel heterocyclic disazo disperse dyes” isimli makale İngiltere’de Society Dyers and Colourists (SDC: Boyacılar ve Renkçiler Meslek Topluluğu) tarafından yayınlanan “Coloration Technology” bilimsel dergisinde 2020 yılında yayımlandı. Coloration Technology isimli bilimsel dergide, 2020 yılında yayımlanan “Dyeing of poly(lactic acid) fibres with synthesised novel heterocyclic diazo disperse dyes” isimli makale boyama, renklendirme ve renk konularının tüm alanlarında uzmanlaşmış uluslararası bir profesyonel meslek topluluğu ve genel merkezi İngiltere’de olan dünyaca tanınan küresel bir kuruluş olan Society Dyers and Colourists (SDC: Boyacılar ve Renkçiler Meslek Topluluğu) ve yüzyıllar öncesine uzanan renklendirme ile zengin bir bağlantı geleneğine sahip olan Worshipful Company of Dyers of the City of London Ticari Boyacılar Meslek Birliği tarafından 2020 yılının en iyi teknik makalesi seçildi. Projede görev alan ve makalede yer alan bütün değerli akademisyenlere 2020 yılının en iyi teknik makalesi sertifika ödülleri verildi ve Araştırma Madalyası ödülü (Dyers’ Company Research Medal) proje yürütücüsü ve makalenin lider yazarı olan Prof.Dr. O. Ozan Avinç’e takdim edildi.

109M578 nolu Tübitak 3501 Kariyer Projesinde ve ödül alan makalede başarıyla görev alan Prof.Dr. O. Ozan Avinç (Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü), Prof.Dr.Fikret Karcı (Pamukkale Üniversitesi Kimya Bölümü), Doç.Dr. Aykut Demirçalı (Pamukkale Üniversitesi Kimya Bölümü), Araş.Gör.Dr. Görkem Gedik (Pamukkale Üniversitesi Tekstil Mühendisliği Bölümü), Dr. Öğr. Üyesi Emine Bakan (Uşak Üniversitesi Ulubey Meslek Yüksek Okulu Tasarım Bölümü Moda Tasarım Programı) açıklamalarında şunları kaydetti: “Coloration Technology adlı bilimsel dergide yayımlanan makalemizin 2020 yılının en iyi teknik makalesi seçilmesinden, ödül ve madalya almasından dolayı çok mutluyuz, onur ve gurur duyuyoruz. Üniversitemize ve TÜBİTAK’a bizlere sağladıkları imkanlar ve verdikleri destekler için ekip olarak çok teşekkür ediyoruz. Bize bu ödülü veren Society Dyers and Colourists (SDC) Boyacılar ve Renkçiler Meslek Topluluğuna ve Worshipful Company of Dyers of the City of London Ticari Boyacılar Meslek Birliğine teşekkür ediyoruz. Projemiz ve ödül alan makalemiz sayesinde, PLA [poli(laktik asit)] liflerinin sentezlenen yeni heterosiklik disazo dispers boyarmaddelerle iyi boyama performans özellikleri sergileyerek daha başarılı bir şekilde boyanması, sürdürülebilir, yenilenebilir, biobozunur ve çevredostu PLA lifli kumaşların ve tekstil ürünlerinin kullanımının yaygınlaşmasına ve dolayısıyla da daha çevre dostu ve sürdürülebilir tekstil üretimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca, üretilen bu yerli ve milli boyarmaddeler sayesinde, tekstil endüstrisinde ülkenin dışa bağımlılığının azaltılmasına katkı sağlanmış olacaktır.”

“En iyi Teknik Makale ve Araştırma Madalyası Ödülü, 40 yılı aşkın süredir köklü kuruluşlarca renklendirme ve boyama alanındaki en iyi teknik makalelere verilen bir ödüldür”
En iyi teknik makale ve Araştırma Madalyası Ödülü (Dyers’ Company Research Medal), her yıl Society Dyers and Colourists (SDC: Boyacılar ve Renkçiler Meslek Topluluğu)’in yayımladığı Coloration Technology bilimsel dergisinde önceki yıl yayımlanan makaleler arasından araştırmaya yönelik en değerli seçilen makaleye verilmektedir. İngiltere’de bulunan SDC’nin yayımladığı “Coloration Technology” bilimsel dergisi, renk uygulamalarıyla ilgilenen dünyanın önde gelen hakemli bilimsel dergisi ve renklendirme teknolojisinin tüm yönlerini (kimya, fizik, teknoloji, mühendislik ve yönetim dahil) kapsayan tek bilimsel dergidir. 1884 yılında kurulan ve genel merkezi İngiltere’de olan küresel bir kuruluş olan Society Dyers and Colourists dünya çapında renk bilimini ve teknolojisini ilerletmeye adamış dünyanın önde gelen bağımsız eğitim kuruluşu ve boyarmadde, boyama, baskıcılık, renklendirme ve renk konularının tüm alanlarında uzmanlaşmış uluslararası bir profesyonel meslek topluluğudur. En iyi teknik makale ve Araştırma Madalyası Ödülü (Dyers’ Company Research Medal) İngiltere’de bulunan Society Dyers and Colourists’in oylayarak kararlaştırdığı en iyi teknik makaleye yüzyıllar öncesine uzanan renklendirme ile zengin bir bağlantı geleneğine sahip olan Worshipful Company of Dyers of the City of London Ticari Boyacılar Meslek Birliği tarafından verilmektedir. Aslen 12. yüzyılda kurulan ve 1471’de Kraliyet Beyannamesi alan ve 12.yy’dan beri boyama sanatını teşvik eden ve destekleyen bir Ticari Boyacılar Meslek Birliği olan Worshipful Company of Dyers of the City of London’ın günümüzdeki faaliyetleri, renk biliminin sürekli gelişimine ve güçlü eğitim bağlantıları aracılığıyla renklerin tekstil tasarımında kullanılmasına odaklanarak mükemmellik arayışını desteklemektir. Araştırma Madalyası lider yazara Londra’nın merkezindeki tarihi Dyers’ Hall’da takdim edilir. Bu en iyi teknik makale ve araştırma madalyası ödülü, kırk yılı aşkın süredir renklendirme ve boyama alanında çok çeşitli çalışmaları kapsayan makalelere verilen bir onurdur.
“Üretilen yerli ve milli boyarmaddeler sayesinde, tekstil endüstrisinde ülkenin dışa bağımlılığının azaltılmasına ve de aynı zamanda üretilen bu yeni boyarmaddelerin Poli (laktik asit) (PLA) lifli kumaşları başarıyla boyama performansı sebebiyle çevre dostu ve sürdürülebilir tekstil üretimine katkı sağlanmış oluyor.”