Müdür Ekici’den 24 Kasım Mesajı

Müdür Ekici’den 24 Kasım Mesajı

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, 24 Kasım Öğretmen Günü sebebiyle yayınladığı mesajında, öğretmenler günün kutladı

Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici “Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Millet Mekteplerinin açıldığı gün olan 24 Kasım 1928 tarihinde başöğretmenlik unvanını kabul etmiştir. Atatürk’ün 100’üncü doğum yıl dönümü olan 1981 yılından beri 24 Kasım, “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.” Diyerek başladığı yazılı mesajında, daha sonra şunları söyledi; “Cumhuriyet’imizin kurulduğu günden itibaren devam etmekte olan büyük irfan hareketini gerçekleştiren öğretmenlerimizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk toplum hayatındaki önemine ve değerini her fırsatta dile getirmiştir. Atatürk, “Bir millet, irfan ordusuna sahip olmadıkça savaş meydanlarında ne kadar parlak zaferler elde ederse etsin, o zaferin köklü sonuçlar vermesi ancak irfan ordusuyla mümkündür. Bu ikinci ordu olmadan birinci ordunun elde ettiği kazanımlar sönük kalır.” sözüyle görevimizin ne kadar ağır ve kutsal olduğunu vurgulamıştır.  

Şurası bir gerçektir ki, toplumların gözünde her zaman saygıdeğer olmayı hak etmiş öğretmenler tarih boyunca, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar, hep bilgilenme, aydınlanma öncüleri, diğer bütün mesleklerin üstünde, bu mesleklerin yapıcısı ve yaratıcısı, nesilleri eğiten, insanlık tarihinin en eski mesleğidir. 

Değerli Öğretmen Arkadaşlarım

Öğretmen, sahip olduğu mukaddes görevin tüm sorumluluğunu, eşsiz bir sevgi ve istekle yerine getirirken millî varlığımızın ve geleceğimizin inşasında daima rehber olmaktadır. Unutmamalıdır ki her bir öğretmenimiz, çocuklarımızın ruhundaki cevheri sabırla ve şefkatle keşfetmenin çabası içindedir. Ülkemizin aydınlık yarınlarının ve müreffeh geleceğinin mimarları öğretmenlerimize bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 24 Kasım Öğretmenler Günü’nde başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, ebediyete intikal etmiş öğretmenlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Tüm öğretmenlerimizin Öğretmenler Günü’nü en içten duygularımla tebrik ediyor; sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum.”