Milletimizin haykırışının eriştiği nokta Cumhuriyettir

Milletimizin haykırışının eriştiği nokta Cumhuriyettir

Rektör Kutluhan: “29 Ekim, Asil Türk Milletinin Egemenliğine Dayalı Ulusal Birlik Ve Beraberliğimizin Taçlandırıldığı Gündür!” 

PAÜ Rektörü Ahmet Kutluhan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 99. yıldönümünde bir kutlama mesajı yayınladı.

Mesafında “Türk Milleti, ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ şiarıyla hareket edip bu uğurda birçok mücadele vermiş şanlı tarihe sahip bir millettir. İşte bugün, aziz milletimizin bir varoluş mücadelesi olan Kurtuluş Savaşı’nın ardından tüm dünyaya haykırdığı iman gücünün, dayanışmanın ve bir millete ait kararlı duruşun cumhuriyete dayalı yönetim şekline eriştiği gündür!" dediği açıklamasında, daha sonra şunları söyledi; "Kendi hür iradesinin üstünde hiçbir güç tanımayan Anadolu, Cumhuriyetimize can veren ruhunu kanı ve canıyla dimdik ayakta tutabilmiş; mazlum milletlere de örnek olarak, öz varlığını sürdürebilme yolunda sebat gösterebilmiştir.

Bugünkü demokratik iradenin simgesine dönüşen yönetim şeklimiz ardında, büyük bir mücadele ile milletin kimliğini oluşturmuş gerçek kahramanlıkları barındırmaktadır.  Çünkü Türk Milleti, muhtaç olduğu gücü damarlarındaki asil kanda bulmuş ve bunu Anadolu’nun her köşesinde cansiperane göstermiştir. 

‘Türk Milletinin karakterine ve adetlerine en uygun olan idare, Cumhuriyet idaresidir’ sözü ile bizlere yine bizi gösteren Gazi Mustafa Kemal Atatürk, bu idareyi, kadim tarihimizi ve vatan toprağını ilelebet yaşatma görevini gençlere emanet etmiştir. 

Eğitim ve bilimde rehber olma vizyonuyla hareket eden bizler, imkânsızlık ve büyük zorluklar altında kazanılan Cumhuriyetimize sahip çıkmak, ülkemizi daha güçlü hale getirebilmek, vatanına, milletine, manevi değerlerine bağlı üretken bir nesil yetiştirmek için durmaksızın çalışmalıyız. İşte bu sebeple aklı ve bilimi daima ışığı olarak gören bir toplumun Cumhuriyetimize katacağı en anlamlı değer, elbette ki, çağdaş medeniyetler seviyesinin üzerine çıkmak için atacağı adımlardır.

Bu duygu ve düşüncelerle, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mızın 99’uncu yılını en içten dileklerimle kutluyor; bizlere bu gurur dolu anları yaşatan, başta Cumhuriyetimizin banisi Ulu Önder Mustafa Kemal ATATÜRK ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizi sevgi, saygı ve minnetle yâd ediyorum.”