Merkezefendi'de 5247 bina ile ilgili değerlendirme yapıldı…

Merkezefendi'de 5247 bina ile ilgili değerlendirme yapıldı…

Merkezefendi Belediyesi’nin, Denizli’de bir ilki gerçekleştirerek başlattığı ‘1.Kademe Sokak Taraması’ beş mahallede tamamlandı.

İlçe genelindeki çalışmalarını tüm hızıyla sürdüren Merkezefendi Belediyesi, ‘Depremden Kaynaklı Can ve Mal Kayıplarını Önlemeye Yönelik Eylem Planı’ faaliyetlerine devam ediyor. Pamukkale Üniversitesi işbirliği ile ilçe sınırlarındaki binaların yapı envanterini ortaya çıkaracak olan ‘1.Kademe Sokak Taraması’ çalışmaları ekiplerce sürdürülüyor. Çalışmalar kapsamında Altıntop, Sırakapılar, Değirmenönü, Karaman ve Sevindik Mahallelerinde tamamlanarak 5247 bina ile ilgili değerlendirme yapıldı. Ekipler çalışmalarına Akkonak Mahallesi’nde titizlikle devam ediyor.

DEĞERLENDİRMELER SUNUM İLE ANLATILDI

Tamamlanan ‘1.Kademe Sokak Tarama’ çalışmalarının değerlendirmeleri, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Hüdai Tirit ve Pamukkale Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ali Haydar Kayhan tarafından, İnşaat Mühendisleri, Mimarlar, Şehir Bölge Plancıları, Makine Mühendisleri, Elektrik Mühendisleri, Jeoloji Mühendisleri, Jeofizik Mühendisleri ve Harita Mühendisleri Odalarının yetkililerine anlatıldı.

ELDE EDİLEN VERİLER DİJİTAL ORTAMA AKTARILDI

‘Sokak Tarama’ çalışmalarının 1. kademesinin tamamlandığı beş mahallenin verileri dijital ortama aktarıldı. Gerçekleştirilen sunumda 1.kademe verileri üzerine konuşuldu. Birinci kademe değerlendirme çalışmaları ile elde edilen bilgiler de dikkate alınarak ikinci kademe değerlendirme çalışmalarının planlandığı vurgulandı. Önümüzdeki günlerde, belirlenen mahallelerde seçilecek binalarda, bina projesinden ve bina içerisinden elde edilen bilgilerden faydalanılarak ikinci kademe değerlendirme çalışmaları da başlayacak.

“İNİSİYATİF ALMAYA HER ZAMAN HAZIRIZ”

Oluşturulan eylem planı içerisinde daha önce bilgilendirme toplantıları düzenlediklerini ve çalışmalara devam ettiklerini belirten Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Yerel yönetimler olarak çalışmalarımızı deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrası olarak ayarladık. Bu noktada da çalışmalarımız sürüyor. En büyük sorumluluklarımızdan biri de bina stokumuz. Bu hassas ve önemli konu da ilgili odalarımız ile paydaşlık yapıyoruz. Merkezefendimizde 50 mahallemiz var. Türkiye Deprem Tehlike Haritası’nı baz alarak bazı mahallelerimizde çalışmalara öncelik verdik. Beş mahallemizin birinci kademe çalışmaları bitti. Bugüne kadar nasıl bir çalışma gerçekleştirdiğimizi odalarımıza anlattık. Yaptığımız çalışmalar ile olası bir depreme karşı en azından bir öngörü oluşturduk. Bu durumun da sadece öngörü olarak kalmasını istemediğimiz için titizlikle faaliyetlerimizi gerçekleştiriyoruz. Çalışmalarımızı komple tamamladığımız zaman ilgili kurumlara raporumuzu sunacağız. İlçemizin yapısını ortaya koyacağız ve bu doğrultuda çalışacağız. Elimizden geleni yapmaya, inisiyatif almaya da her zaman hazırız. Bütün odalarımıza ve paydaşlarımıza duyarlılıkları için teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.