KIZILCA SUNİ BESLEME TESİSİ HAYAT VERDİ

KIZILCA SUNİ BESLEME TESİSİ HAYAT VERDİ

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. 

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı yazılı açıklamada; “Denizli’nin Tavas ilçesinde bulunan Kızılca Ovasında DSİ 21. (Aydın) Bölge Müdürlüğümüz tarafından 5 bin dekar tarım arazisi üzerinde kış yağışları nedeniyle biriken suların, yaz aylarında tarımsal faaliyetin önüne geçtiği, yağış sularının havza dışına çıkarılamadığından dolayı tarım arazilerinin kullanılamaması nedeniyle hızlı bir şekilde taşkın tahliye kanalları, düdenler ve besleme havuzu çalışmaları başlatılarak Kızılca Ovası yeniden çiftçilerimizin kullanımına sunulmuştur. İş kapsamında Bölge Müdürlüğümüzün idari imkanları ile 22 kilometre uzunluğunda inşa edilen tahliye kanalları,  2 adet düden ve besleme havuzu vasıtası ile yer altına verilerek ön görülen bölgedeki yer altı suyu potansiyelinin artırılması ve aşırı yer altı suyu çekimlerinin etkisinin azaltılması amacı ile Kızılca Ovasında yapılan çalışmalar meyvesini vermiş ve yer altında yaklaşık 30 bin metreküp su depolanarak yer altı su kaynaklarının beslenmesi sağlanmıştır.”dedi.