Kanser Tarama Tırı Çal'da

Kanser Tarama Tırı Çal'da

2022 yılında 17 bin 455 tarama yapan ve erken seviyede 33 kanser teşhisi konulmasını sağlayan Mobil Tır, bu haftadan itibaren Çal İlçesinde kanser taramalarına başladı.

Denizli’de, kanserle mücadelede önemli bir yer tutan ve ilimizde en ücra noktalara kadar giderek vatandaşlara ücretsiz kanser taraması yapan Denizli İl Sağlık Müdürlüğü Mobil Kanser Tarama Tırı, Hayırsever Tülin ve Abdurrahman Mutlubaş tarafından alınmış ve gerekli tıbbi donanımı Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanmıştı. İlk taramalarına Nisan 2021 yılında Tavas İlçesi’nde başlayan Mobil Tır, bugüne kadar Denizli’nin tüm İlçelerinde ve mahallelerinde yoğun bir kanser tarama programı gerçekleştirdi. 2021 yılında Tavas ve Çameli İlçelerinde tarama yapan tırda 3 bin 625 tarama yapılarak 15 kanser teşhisi konulmuştu. 2022 yılında ise tüm İlçelerde sırayla taramalar gerçekleştiren Mobil Tır ile 13 bin 656 kadında mamografi çekildi, 32 meme kanseri teşhisi kondu, 3 bin 799 kadında da serviks kanseri taraması yapıldı ve 1 serviks kanser teşhisi kondu. Toplamda Mobil Tırda 2022 yılında 17 bin 455 kanser taraması yapıldı.

2022’de Gerçekleştirilen 125 Bin 878 Kanser Taramasının 17 Bin 455’i Tırda Yapıldı

Denizli’de kanser taramalarına ulaşımı kolaylaştıran özellikle kırsal bölgelerde yaşayan kadınların ayağına kadar giderek meme ve serviks kanseri taramalarını yapan Mobil Kanser Tarama Tırının Denizli için büyük bir kazanım olduğunu belirten Denizli İl Sağlık Müdürü Uz. Dr. Berna Öztürk, Tırın hız kesmeden taramalara devam ettiğini ve bu hafta Çal İlçesinde taramalara başladığını söyledi. Öztürk: “Kanser hem dünya hem ülkemiz için ölüm nedenleri arasında ikinci sırada yer almaktadır. Bütün kanserler erken belirti vermemekte olup yine de düzenli yapılan erken tanı amaçlı kanser taramaları, kanserden korunma ve erken tanının en önemli parçasıdır. Ülkemizde yürütülen Ulusal Kanser Tarama programımızda; 40-69 yaş arasındaki kadınlara 2 yılda bir meme kanseri, 30- 65 yaş arası tüm kadınlarımıza 5 yılda bir rahim ağzı kanseri ve 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere 2 yılda bir kalın bağırsak kanseri taraması yapılmaktadır. Kanserde erken teşhisin, tedavinin başarılı olması adına çok önemli olduğu bilinciyle Denizli İl Sağlık Müdürlüğümüz ve Denizli İş Kadınları Birliği (DİKAB) işbirliğiyle 2018 yılından bu yana yürüttüğümüz Pembe Şehir Projemiz ile birçok kanser farkındalık eğitim ve tarama faaliyetleri düzenledik. 2021 yılında da İlimize Hayırseverlerimizin katkılarıyla bir Mobil Kanser Tarama Tırı kazandırdık. Bu Tırımız ile artık kanser taramalarını vatandaşlarımızın ayağına götürüyoruz. Denizli’de tüm İlçelerimizin hizmetine sunduğumuz diğer illere de örnek teşkil eden tırımızda; mamografi çekiminin yanı sıra kolon ve serviks kanseri taramaları da yapıyoruz. Yine Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Toplum Sağlığı Merkezleri, Sağlıklı Hayat Merkezleri ve Aile Sağlığı Merkezlerimizde kanser taramalarını ücretsiz yapıyoruz. 2022 yılında Denizli’de toplamda 125 bin 878 kanser taraması yaptık ve bunun 17 bin 455’ini Mobil Tırımız sayesinde gerçekleştirdik. 2022 yılında 33’ü Mobil Tırda olmak üzere il geneli taramalarda toplamda 121 erken evrede kanser teşhis edildi ve tedavisine başlandı. 2023 yılında da Mobil Tırımız İlçelerimizde sırayla tarama yapmaya devam ediyor. Bu hafta Çal İlçemizde tarama hizmetine başlayan Tırımıza, vatandaşlarımızı bekliyoruz. Biz zaten taramayı onlara götürüyoruz, yeter ki onlar da sağlıkları için çok kısa bir zaman ayırarak kanser taramalarını düzenli yaptırsınlar ve kimse kanserden hayatını ya da sevdiklerini kaybetmesin” diye konuştu.