Eğitimde Değerler Eğitimi Devam Ediyor

Eğitimde Değerler Eğitimi Devam Ediyor

2017 Eğitim Öğretim yılından bu yana eğitim ortamlarında öğretmen ve öğrencilere yönelik düzenlenen Eğitimde Değerler Eğitimi Programı (EDEP) projesi bu yıl da uygulamalarla sürüyor.

Amacı; milli ve manevi değerlere sahip, sorumluluk ve inisiyatif alabilen, yenilikçi ve gelişime açık bireyler yetiştirmek olan ve her yıl kendini geliştirerek yeni eğitim yaklaşımlarını felsefesine dahil eden EDEP, “Değerli Buluşmalar Söyleşileri” çatısı altında öğretmenlerin de kazanımlarına katkı sağlıyor.

Merkezefendi Halk Eğitim Merkezi’nde bu yıl yapılan ilk söyleşiye katılan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, sürdürülebilir olan ve yeni yaklaşımlara kapısını ardına kadar açık tutan EDEP Projesinin önemini vurguladığı konuşmasında; “ Eğitimde Değerler Eğitimi Programı ile hem öğrencilerimizin hem de öğretmenlerimizin kişisel gelişimlerine katkıda bulunacak faaliyetlerde bulunuyoruz. Yalnızca öğrenci merkezli değil öğretmeni de sistemin içine alarak eğiticilere yönelik yüz yüze veya çevrim içi konferanslarla, alanında uzman akademisyenlerin katılım sağladığı zirve ve söyleşilerle çok yönlü bir kazanım mekanizması oluşturduk. Her yıl üstüne koyarak, Pamukkale Üniversitesi gibi paydaş kurumlarla yeni iş birlikleri sağlayarak değerlerimizi canlı tutma, benimseme ve içselleştirme anlamında önemli adımlar atıyoruz. Burada bizlerle birlikte bulunan kıymetli akademisyenlerimize ve katılımcı öğretmenlerimize içtenlikle teşekkür ediyorum.” dedi.

Bu yıl Pamukkale Üniversitesi ile iş birliği içerisinde gerçekleştirilen ilk buluşmada; Araştırma Görevlisi Dr. Kudret Aykırı moderatörlüğünde Prof. Dr. Yasin Doğan tarafından “Çocukları Kültürel Mirasa Nasıl Daha Duyarlı Yapabiliriz?” konusu ve Dr. Öğretim Üyesi Gülten Yıldırım tarafından da “Ekonomi Okuryazarlığı ve Ekolojik Duyarlılık” konusu “Saygı” değeri çatısı altında söyleşi şeklinde işlendi. 90 dakika süren etkinliğin yıl boyunca ayda bir kez gerçekleştirilmesi planlandı.