DÜNYA TAHIL PİYASASINA ‘TAHIL KORİDORU’ ETKİSİ BÜYÜK

DÜNYA TAHIL PİYASASINA ‘TAHIL KORİDORU’ ETKİSİ BÜYÜK

‘Tahıl Koridoru’ anlaşmasının yürürlükten kaldırılması ile birlikte dünya tahıl fiyatlarının nasıl pozisyon alacağı merakla bekleniyor. Ancak fiyatların yükselmesi kaçınılmaz gözüküyor

‘Türkiye’nin fiyatlardan bağımsız olarak kendine yetecek kadar buğday stoğu bulunmaktadır. Tahıl koridorunun kapanması bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de fiyatların artmasına sebep olmaktadır. Dünya buğday üretimi ve tüketimi ele alındığında herhangi bir eksiklik görülmemektedir. Kuzey Yarım Küre’deki hasadın 1-2 ay içerisinde tamamlanacağını varsayarsak geçmiş dönem stokları ile birlikte yeteri kadar buğdayın olduğunu görmekteyiz. Tahıl Koridoru mısır ve ayçiçek ile birlikte buğdayın da en çok ticaretinin gerçekleştiği bölgedir. Çok uzun dönem Ukrayna’dan bütün dünyaya ihracat gerçekleşmemesi, özellikle mısır fiyatlarında dolayısıyla tüm hammadde fiyatlarında ciddi artışlara sebep olacaktır. Rusya’nın bu tutumu yıllardır süregelen tedarik zincirini bozacaktır. ‘ şeklinde konuşan Erbap, Rusya ve Ukrayna’nın karşılıklı saldırılarının tahıl koridorunu sekteye uğratmış olduğu için ithal buğday fiyatlarının yükseldiğini; bu sebeple Türkiye pazarında da fiyatların yükseldiğini ve dolayısıyla Türk çiftçisinin ürününün değerlenmesine neden olacağını belirtiyor.

Türkiye’de ekmek fiyatları artış gösterebilir 

Yükselen ithal ve yerli fiyatlardan dolayı dünya un ihracat pazarında Türkiye’nin payının kısa süreliğine de olsa azalacağını ifade eden Erbap, Türkiye’de ekmek fiyatlarının yükseleceğini belirtiyor. Sorun devam ederse dünyada buğday, mısır ve diğer ürünlerin ticaretinin azalacağını belirten Erbap, kısa vadede olmasa da uzun vadede Türkiye’nin bu durumdan olumsuz etkileneceğini kaydediyor. ‘Şu an Türkiye’de hasat dönemi olduğundan dolayı ve geçen yıldan kalan stokların ve iç  pazarda ürün bulunurluğunun yüksek olması açısından herhangi bir sorun teşkil etmeyecektir. Özellikle Avrupa ve diğer ithalatçı ülkeler bundan olumsuz etkilenecektir. Ancak Rusya’nın geçmiş dönem stokları ve yeni hasat dönemindeki ürün miktarından dolayı dünya pazarına satış yapma zorunluluğu var, bana göre kısa vadede tahıl koridoru sorununun çözüleceğine inanıyorum. Ayrıca tahıl koridoru olmadan da Ukrayna’dan Avrupa pazarına önemli ölçüde tahıl ürünleri ihracatının yapılacağını düşünmekteyim.’ şeklinde konuşan Erbap, önümüzdeki dönem un ve unlu mamuller alanı ve diğer yatırımlarda her zaman olduğu gibi ana hedef olarak endüstri 4.0 gibi akıllı teknolojiler kullanarak değer üretmenin yanında çevre duyarlılığını da ön planda tutacaklarını ve  insan merkezli yeni yatırımlarla değer üretmeye devam edeceklerini ifade ediyor.