‘Devlet vatandaşını ölüme terk edemez’

‘Devlet vatandaşını ölüme terk edemez’

Çivril’in Emirhisar Mahallesinde elektrik borcunu ödeyemediği için elektriği kesilen 73 yaşında, kısmi felçli, şeker ve KOAH hastası Ünal Güldal’ı Çivril İlçe Başkanı Bedri Ataş ile ziyaret etti

Çivril’in Emirhisar mahallesinde yalnız yaşayan 73 yaşında emekli, kısmi felçli, KOAH ve şeker hastası Ünal Güldal’ın elektriği geçtiğimiz günlerde elektrik dağıtım şirketi tarafından kesildi. Toplam 4 bin 775 Liralık faturayı ödemeye emekli maaşının yetmediğini, AYDEM’e taksitlendirme için başvurduğunu ancak kabul edilmediğini, yaşlı olduğu için bankaların da kredi vermediğini belirten Ünal Güldal, “KOAH hastası olduğum için buhar makinesi kullanıyorum. Elektriğim kesik olduğundan ilacımı almak için mahalle kahvesine gidiyorum” dedi.

21. yüzyıl Türkiye’sinde borçtan dolayı elektrik kesintilerinin kabul edilemeyeceğini ifade eden Çavuşoğlu, “2022’nin başından itibaren gelen olağanüstü zamları da düşünürsek bu yıl kesintilerin artacağını görebiliyoruz. Enerji bir haktır. Bu hakkı vatandaşlarına verecek olan da sosyal devlettir. Eğer sosyal devlet bu görevini yapamıyorsa, yönettiği ülkede milyonlarca kişiyi elektriksiz bırakıyorsa, artık o devleti yönetemiyor demektir. Artık halkına hizmet edemiyor demektir. Var olan hükümet halkına hizmet etmek için değil, beşli çetelere saray oligarklarına hizmet eden bir hükümet. Bugün kendi halkından dolarla borçlanan bir hükümetle karşı karşıyayız. Böylesine tablo Türkiye’yi felakete götürüyor. Hanelerin yanı sıra Tarlada çalışan ürün elde eden, bizim beslenmemiz için çalışan çiftçilerin elektrikleri de kesiliyor. Devlet yönetilmiyor” şeklinde konuştu.

73 yaşındaki KOAH hastası vatandaşın ilacını almak için mahalle kahvesine gitmek zorunda kaldığını belirten Çavuşoğlu, “Bu konuda üzerimize düşeni yapacağız. Tüm Türkiye rahat olsun. 5’li çetenin soygununa dur diyecek sayın Kemal Kılıçdaroğlu var. sizlerin dertlerine ortak olmak ve çözüm bulmak için buradayız. Her şey çok güzel olacak” ifadelerini kullandı.