DESKİ, Buldan'a atık su arıtma tesisi inşa ediyor

DESKİ, Buldan'a atık su arıtma tesisi inşa ediyor

Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ Genel Müdürlüğü, Buldan’a bin kişi kapasiteli doğal atık su arıtma tesisi inşa ediyor.

Denizli’de bir çok çalışmaya imza atan Denizli Büyükşehir Belediyesi DESKİ, yapılan çalışmalara bir yenisini daha ekliyor. Çalışmaları hız kesmeden sürdüren DESKİ, Buldan ilçesine bağlı Kadıköy Mahallesi’ne bin kişi kapasiteli doğal atık su tesisi inşa edecek. Projede 5 bin 600 metrekare alanda, tek kademeli olarak kurulacak olan bin kişi kapasiteli tesisin günlük ortalama 176 metreküp atık suyu arıtacağı belirtilirken, doğal arıtma yapılacağı için tesisin işletme maliyetinin yok denecek kadar az olduğu belirtildi. Doğal atık su arıtma tesisi ile tesise ekilen azot ve fosfor giderici ve topografyaya uygun bitkiler sayesinde atık sular yeniden tarımsal kaynaklı olarak kullanılması hedeflendiği belirtildi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, daha yaşanabilir bir Denizli için ihtiyaç olan tüm bölgelerde çevre yatırımlarını sürdürdüklerini söyledi. Buldan ilçesinin Kadıköy Mahallesi’nde doğal atık su arıtma tesisi inşasına başladıklarını kaydeden Başkan Zolan tesisin doğal bileşenlerle çalışacağını, bu nedenle elektrik enerjisi gibi işletme maliyetinin de bulunmadığını belirtti. Sağlıklı bir gelecek için kente uzun yıllar hizmet edecek çevreci yatırımlar kazandırmaya devam edeceklerini belirten Başkan Zolan, “Çevre yatırımlarımızla geleceğimize sahip çıkıyoruz. Tesisimiz şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerini kullandı