Denizli’de lise öğretmenleri öğrencilerin fikirlerini hayata geçiriyor

Denizli’de lise öğretmenleri öğrencilerin fikirlerini hayata geçiriyor

Öğrencilerden gelen fikirleri öğretmenler gerçekleştiriyor

(İHA) - Denizli İş Adamları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmenleri tarafından oluşturulan proje ekibi ile öğrencilerin fikirleri için kaynak bulup, fikirleri hayata geçiriyor. Amaçlarının Ar-Ge merkezi ve döner sermaye işletmesi olan okullarının üretilen proje sayısını arttırmak olduğunu belirten Okul Müdürü Asım Gülhan, hem şehre katma değer sağlamak hem de öğrencileri iş hayatına en iyi şekilde hazırlamak istediklerini söyledi.


Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde bulunan İş Adamları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Asım Gülhan tarafından oluşturulan proje ekibi öğrencilere rehberlik ederek yeni fikirler ortaya çıkartıyor. Genç zihinlerin geleceği daha iyi hale getirecek projelere imza atmasını sağlamanın gayreti içerisinde olduklarını belirten Okul Müdürü Asım Gülhan “Okulumuzda zaten devam eden hibe, destek projelerimiz var. Fakat güncel hibeler ve son dönem yeniliklerin takip edilmesi için önemli bir eğitime katılan ekibimiz aldıkları eğitimi öğrencilerimize yansıtmak için sabırsızlar. Bizler projenin önemini ve ekip çalışmasının değerini bilen bir okuluz. Bu yüzden hem okulumuza, ilçemize ve şehrimize, yerel destekçilerimiz ile birlikte önemli katma değerler sunacağımızdan şüphem yoktur. Amacımız projelerimizi şehrimiz esnafını ve iş adamlarını, İş Adamları MTAL ailesi ile birleştirerek hem çocuklarımıza deneyim kazanmalarını sağlamak hem de ticari hayata bilinçli bir şeklide alıştırmaktır” dedi.

“Her iki projemize de ilimizde destek verebilecek girişimciler olduğuna inanıyoruz”
Denizli’deki iş adamlarına çağrıda bulunarak destek beklediklerini ifade eden öğretmen Melike Kordon, “Okulumuzun yoğun olarak çalışılan projelerinden biri coğrafi bilgi sistemi üzerine gayrimenkul değeri sistemi kurmaktır. 6 ülkeden 11 ortak bir araya gelmiş bulunuyoruz. Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı CBS Genel Müdürlüğü, Ankara Üniversitesi ve Denizli İş Adamları MTAL olarak ulusal ajansın Mesleki Mükemmeliyet Merkezi başvurusu hazırlığını yürütmekteyiz. Son dönemde kendisinden sıkça söz ettiren insansız hava araçları teknolojisini ve sürekli izinli uçuş pistini de okulumuza kazandırmaya çalışmanın telaşı içindeyiz. Her iki projemize de ilimizde destek verebilecek girişimciler olduğuna inanıyoruz. Bu imkanı sağlayanlara, bilgi ve tecrübelerini bize en ince ayrıntısına kadar aktaran Kazım Özdağ’a ve Denizli Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğine (DESOB) teşekkür ederiz” ifadelerini kullandı.

"Parlak fikirler bazen yetişkinlerin bakamadığı pencerelerden bakabilen gençlerden çıkıyor"
Öğrencilerin yetişkinlerden farklı pencerelerden baktığını söyleyen öğretmen Ayşe Nur Yetişir Çillik “Öğrencilerimizin kendi iş yaşamlarına geçmeden bu fırsatlardan faydalanabilecekleri bilgisini onlarla paylaşmak, bu tecrübeyi yaşatmak yani onların zihinlerinde ışık yakabilmek gerçekten güzel. Çünkü biliyoruz ki parlak fikirler bazen yetişkinlerin bakamadığı pencerelerden bakabilen gençlerden ve çocuklardan çıkıyor. Onların fikirlerini projelere dönüştürme konusunda rehberlik edebilmek için kendimizi geliştiriyoruz. Sevgili öğrencilerim fikirlerinize değer verin, onları hep birlikte harekete geçirelim” şeklinde konuştu.

Eğitime katılan bir diğer öğretmenlerden Ali Emre Şafak, “Dünya'da önemi her geçen gün daha da artan mesleki eğitimi, kurumumuzda en iyi şekilde vermek için emek harcıyoruz. Geleceğin nitelikli teknik elemanlarını yetiştiriyoruz. Bu sebeple sürekli gelişen teknolojiyi, eğitimleri, verilen destekleri takip etmemiz gerekiyor. Bu eğitim ile kendimizi geliştirme fırsatı bulduk. Emeği geçenlere teşekkür ederim” dedi.