Denizli Bilim Merkezi, Türkiye’nin 11. merkezi olarak hizmete açıldı

Denizli Bilim Merkezi, Türkiye’nin 11. merkezi olarak hizmete açıldı

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır: “ 'Ben de yapabilirim' özgüvenini kazandırdıkça ülkemiz, çok daha ileriye gidecek”

 Denizli’de Türkiye’nin 11’inci Bilim Merkezi açılışına katılan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Biliyoruz ki gençlerimize hayallerinin peşinden korkusuzca gidebileceği bir iklimi oluşturdukça, 'ben de yapabilirim' özgüvenini kazandırdıkça Cumhuriyetimizin ikinci asrında ülkemiz, çok daha ileriye gidecek” dedi.


Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde yoğun öğrenci katılımıyla gerçekleştirilen Denizli Bilim Merkezi’nin açılışına katıldı. Açılış törenine Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Ahmet Şimşek, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kutluhan, AK Parti İl Başkanı Yücel Güngör, MHP İl Başkanı Mehmet Ali Yılmaz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizlimizin kimliği ile uyumlu bu proje için emeği olanlara teşekkür ederim. Burası kültürün, sanatın ve bilimin merkezi olsun istedik. Sizlerin desteği ile buna kavuşuyoruz. Dünya devleileriyle yarışabilmemiz için gençlerimizin geleceğe hazırlanması gerekiyor. Bunun için de bilim merkezleri önem kazanıyor” dedi.

““Yapamazsınız” diyenlere inat bu ülke için gece gündüz Türk gençliği var”
Denizli’den övgü ile bahseden Bakan Kacır, Denizli Bilim Merkezi’nin bilim ve teknoloji ekosistemine yeni bir soluk kazandıracağını ifade ederek, gençleri bilim ve teknoloji ile buluşturacak merkezin Denizli’ye ve ülkeye hayırlı olmasını diledi. Yapamazsınız diyenlere inat gece gündüz çalışan bir Türk gençliği olduğu vurgusunda bulunan sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, “Bayraktar TB-2, Akıncı, Kızılelma, Bayraktar TB-3 Anka, Kaan, Hürjet, TCG Anadolu, Altay, Togg. Milli Teknoloji Hamlemizin gurur kaynağı olan bu ürünlerimizin arkasında güçlü bir irade var. Hiçbir engel tanımayan, “Yapamazsınız” diyenlere inat bu ülke için gece gündüz çalışarak Türkiye’ye vurulmaya çalışılan asırlık zincirleri parçalayan Türk gençliği var. Biliyoruz ki gençlerimize hayallerinin peşinden korkusuzca gidebileceği bir iklimi oluşturdukça, “ben de yapabilirim” özgüvenini kazandırdıkça Cumhuriyetimizin ikinci asrında ülkemiz, çok daha ileriye gidecek” dedi.

“Türkiye’nin 11’inci bilim merkezini açmanın heyecanını yaşıyoruz”
Deneyap Teknoloji Atölyelerinde öğrenci başvurularının sürdüğünü hatırlatan Bakan Kacır, tüm öğrencilerin başvuru yapmaya davet etti. Son 3 yıl içerisinde 3 bin 800 bilim söyleyişiyle 400 binden fazla öğrenciyi bilim insanlarıyla bir araya getirdiklerini ifade eden Bakan Kacır, bilim ve teknoloji ateşini yakmak için büyük ölçekli 10 bilim merkezini hizmete sunduklarını söyledi. Ziyarete açık bilim merkezlerini 11 milyon vatandaşı ağırladıklarını söyleyen Bakan Kacır, 865 bin üzerinde genci bilimle buluşturduklarını dile getirdi.