COVID-19 TEDBİRLERİ KALDIRILDI

COVID-19 TEDBİRLERİ KALDIRILDI

Vali Atik başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi COVID-19 tedbirleri hususunda olağanüstü toplanarak Salgının toplum sağlığını tehdidinin kalmadığını açıkladı.

Denizli İl Hıfzısıhha Kurulu Vali Ali Fuat Atik başkanlığında toplanarak, Covid-19 virüsünün toplum sağlığını etkileyecek konumunun kalmadığı, bireysel tedbirlerle korunmanın yeterli olacağına dair karar aldı.

Konu hakkında yapılan açıklamada, “Koronavirüs salgını sürecinde gelinen aşamada Covid-19 salgını kamu güvenliğinin bir parçası olan toplum sağlığını tehdit eden bir unsur olmaktan uzaklaşmış, bilumum sektöre ve vatandaşlarımıza yönelik tedbirler yerine bireysel korunmanın yeterli olacağı değerlendirilmiştir.  

İçişleri Bakanlığının 27.04.2022 tarihli ve 29420 sayılı Genelgesine istinaden “toplu taşıma araçları ile sağlık kuruluşlarının kapalı alanlarında yeni bir karar alınıncaya kadar (günlük vaka sayısının 1.000'in altına düşmesi halinde) maske kullanma zorunluluğuna devam edilmesi” kararı alınarak uygulamaya geçilmişti.

İçişleri Bakanlığının 30.05.2022 tarihli ve 30939 sayılı “Pandemi Tedbirleri” konulu yazısında; Sağlık Bakanlığının 30.05.2022 tarihli ve E-13588366-149 sayılı yazısı ile son 3 günde ülkemizde vaka sayılarının 1000’in altında olduğu ifade edilerek toplu taşıma araçlarında maske kullanma zorunluluğunun kaldırılması ancak sağlık kuruluşlarında maske kullanımına devam edilmesinin istenildiği belirtilmiştir. Bu çerçevede; Toplu taşıma araçlarında maske takma zorunluluğuna ilişkin uygulamaya son verilmesine, sağlık kuruluşlarında maske kullanım uygulamasına devam edilmesine, salgının seyrinin dikkatle takip edilerek lokal seviyede ihtiyaç duyulabilecek tedbirlere yönelik İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurullarınca gerekli kararların alınmasına, uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine, Oy birliğiyle karar verilmiştir.” denildi