CHP MİLLETVEKİLİ ARPACI, ZİYARETLERİNE BAŞLADI

CHP MİLLETVEKİLİ ARPACI, ZİYARETLERİNE BAŞLADI

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçimlerine sayılı günler kala, Denizli İşitme Engelliler ve Emekli Astsubaylar Derneklerini ziyaret etti

Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesindeki engellilik tanımına da değinen Şeref Arpacı, “Engellilik; diğer bireylerle eşit koşullar altında topluma tam ve etkin katılımın önündeki uzun süreli fiziksel, zihinsel, düşünsel ve algısal bozuklukları bulunan kişiler olarak tanımlanmaktadır. Yani engellilerin en temel sorunu, toplumsal hayatın bir parçası olamamaktır. Hayatın her alanındaki ayrımcılığın karşısında durarak, engellilerin toplumsal yaşamın içinde olmasını sağlamak ise hiç şüphesiz sosyal devletin gereğidir.” değerlendirmesini yaptı. İşitme Engelliler Derneği’nde, sorunları dinleyen CHP’li Arpacı; “Ülkemizde engellilerin istihdam, eğitim, sağlık, bakım ve rehabilitasyon gibi temel konularda önemli sorunları bulunmaktadır. Bu sorunların tamamı engelli vatandaşlarımızı olduğu kadar ailelerini de etkilemektedir. 21’inci yüzyılda, engellilerin eşit hak taleplerinin karşılanmasında dünyada pek çok ülke önemli adımlar atarken, Türkiye maalesef çok gerilerde kalmıştır” dedi.

İşitme alanındaki engelde erken tanı ve erken cihazlandırmanın çok önemli olduğunu söyleyen Şeref Arpacı; “Tanı ve tedavi süreçlerinde erken davranmak, hem çocuklarımız hem de aileleri için son derece önemli. Ancak burada da karşımıza işitme cihazlarında ve pillerde Sosyal Güvenlik Kurumu ödemelerinin yetersizliği sorunu çıkıyor. Özellikle biyonik kulak konusunda marka ve model seçenekleri kısıtlanmış, ameliyat sonrasında fark ücreti ödeyip üst modele geçmek isteseniz bile bu yol kapalı. Çünkü ekonomik sebeplerle Devlet Malzeme Ofisi ihalesi ile sadece 2 marka alınıyor. Bu sorunun mutlaka aşılması ve ailelere ekonomik olarak destek sağlanması gerekiyor. Bunun yanında yine ailelere sosyal hizmet uzmanlarınca destek sağlanması da çok önemli. Aslında bu konuda sağlanacak desteğin sürekliliği de önemli. İlerleyen yaşlarda, kaynaştırma eğitimine dahil olan çocuklar da aileleri de sorun yaşıyor. Öyle ki özel eğitim verilen okullarda işaret dili bilmeyen öğretmenlerin atandığına dair şikayetler olduğunu biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

HAYAT ERİŞİLEBİLİR OLMALI

Engelli vatandaşların erişilebilirlik konusunda yaşadığı sorunların çözülmesi için acilen adım atılması gerektiğini söyleyen Arpacı; “ Fiziksel engeli olan vatandaşımızın doğru bir kent planlaması ile ulaşıma erişimini sağlayamıyorsanız, işaret dilini yaygınlaştırarak işitme engelli vatandaşımızı sosyal hayatın içine dahil edemiyorsanız, engelli politikalarında ciddi eksiğiniz var demektir. Biz, engelli vatandaşlarımız için hayatın erişilebilir olmasını hedefliyoruz. Hak temelli politikalarımızla, istihdamdan sosyal hayata, eğitimden sağlığa her alanı engelli vatandaşlarımız için erişilebilir hale getirmeyi hedefliyoruz.28 Mayıs’ta Türkiye kararını verecek engelli vatandaşlarımızın, hayata erişmesinin önündeki tüm engeller kalkacak” dedi.

EMEKLİ ASTSUBAYLAR DERNEĞİNİ ZİYARET ETTİ

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Emekli Astsubaylar Derneği Denizli İl Başkanlığı’nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanlığı 2’inci tur seçim çalışmaları kapsamında yaptığı ziyarete ilişkin değerlendirmelerde bulunan CHP’li vekil; “ Türk Silahlı Kuvvetleri’nin cefakar kahramanları olan astsubaylarımıza yıllardır verilen ama tutulmayan sözler var. Bunların başında da görev tazminatları geliyor. 28 Mayıs’ta Türkiye kararını verdiğinde, astsubaylarımızın da sorunları çözülecek, görev tazminatları da hak ettikleri oranda verilecek” dedi.

Türkiye’de ekonomik buhran olduğuna da dikkat çeken Şeref Arpacı; “Ülkemizdeki ekonomik buhrandan elbette ki astsubaylarımız da etkilendi. TÜRK-İŞ Nisan ayı açlık sınırını 10 bin 135 lira olarak açıkladı. Bekar bir çalışanın aylık yaşam maliyetinin 13 bin lira olarak hesaplandığı ülkemizde en düşük emekli astsubay maaşı 12 bin 637 lira. Bu maaş ile kirayı mı ödeyeceksin yoksa faturaları mı? Bakın Birleşik Kamu İş tarafından yapılan “Halkın Enflasyonu” araştırmasının, Nisan ayı sonuçlarına göre; son 4 aylık dönemde gıda fiyatlarındaki artış %28 olmuş. Gıda fiyatları son 1 yılda ise  %100,5 oranında artmış. Eylül 2021’de 100 lira ödediğimiz gıda sepeti için bugün 428 lira ödememiz gerekiyor. Bu fahiş artışlarla vatandaşımızın başa çıkması mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Astsubayların özlük hakları ile ilgili talepleri de dinleyen CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı; “Astsubaylarımız, göreve başlama derecelerinin 9’a 2 olmasını, lise mezunlarında ise bu derecenin 8’den başlamasını talep ediyorlar. Bu taleplerin yasal düzenlemelerinin yapılması gerekiyor. Bunun yanında emekli aylık bağlama oranları ile ilgili olarak bazı adaletsizlikler var. Bir astsubay emekli olduğunda maaşının yüzde 50'sini, bir uzman erbaş emekli olduğunda yüzde 50'sini alabilirken, bir subay emekli olduğunda yüzde 70'ini alıyor. Yıllarca bu ülkeye hizmet etmiş olan astsubaylarımızın daha rahat bir emeklilik dönemi geçirebilmeleri için bu konuda bir düzenleme yapılması gerekiyor” dedi.

Sicil affı, kademe ve derece düzenlemeleri, TSK personelinin malul maaşlarına ilişkin düzenlemeler ve lojman ve sosyal tesislerde bazı adaletsiz uygulamalara ilişkin de düzenleme yapılması gerektiğini vurgulayan CHP’li Arpacı; “Ortak Mutabakat Metnimizde de belirttiğimiz gibi biz, Millî Savunma Bakanlığı teşkilat yapısını gözden geçirecek, Kuvvet Komutanlıklarını tekrar Genel Kurmay Başkanlığı'na bağlayacağız. Askeri liseler, Harp Akademileri, kurmay subay, subay ve astsubay yetiştiren tüm okullar ile ilga edilen etkin sistemleri tekrar açacağız” dedi.