Çal’ın kınalı koçları, Cumhuriyet için yürüyüp, suya atlayacak.

Çal’ın kınalı koçları, Cumhuriyet için yürüyüp, suya atlayacak.

Çal ilçesine bağlı Aşağıseyit Mahallesi’nde 800 yılı aşkın zamandır düzenlenen Koyun Sudan Geçirme ve Çoban Bayramı etkinliği için geri sayım başladı.

18 Ağustos Cuma günü kınalı koçlar Denizli kent merkezinde kortej yürüyüşüne katılıp, 26 Ağustos’taki etkinlikte “Cumhuriyet’in 100.yılı aşkına” suya atlayacaklar. Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Asırlardır devam eden etkinliğimizin bu yıl ki ana teması Cumhuriyet olacak. Bağımsızlık düşüncesi ile inşa edilen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100.yılı kutlamalarına biz de kınalı koçlarımızla destek vereceğiz” dedi.

Çal Belediyesi, 18 Ağustos’taki kortej yürüyüşü ile 26-27 Ağustos tarihlerindeki etkinliklerin hazırlıklarını tamamladı. 18 Ağustos Cuma günü, Çal’ın kınalı koçları, çobanlar, çoban köpekleri ile davetliler saat 19.00’da Valilik önünden kortej yürüyüşünü başlatacak. Yürüyüş Cam Horoz Heykeli önünde son bulacak. Başkan Fethi Akcan, kortej yürüyüşü ve etkinliklere tüm halkın davetli olduğunu belirtti.

ANA TEMA; CUMHURİYET

UNESCO’nun Somut Olmayan Kültürel Miras Listesi’nde de yer alan etkinliğin bu yıl ki ana temasının “Cumhuriyet” olduğunu söyleyen başkan Akcan, “Bilindiği gibi bu yıl cumhuriyetimizin 100.yılını kutluyoruz. Büyük milletimizin bağımsızlık mücadelesi ve düşüncesiyle inşa edilen Cumhuriyetimiz aşkıyla kınalı koçlar bu yıl kortej yürüyüşü yapıp, suya atlayacak. 8 asırı aşkın zamandır düzenlenen ve en önemli Türk geleneklerinden olan Koyun Sudan Geçirme ve Çoban bayramı etkinliğinin bu yıl ki ana teması Cumhuriyet oldu. Etkinliği, 100.yıl coşkusu ve aşkı adına yapacağız. Kurucu liderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere kahraman silah arkadaşlarını ve milli mücadeleyi kahramanca gerçekleştiren büyüklerimizi yad edeceğiz. Etkinliğimize tüm halkımız davetlidir” diye konuştu.