Ayran mevsimi başladı 

Ayran mevsimi başladı 

Geçmişten günümüze en sevilen içeceklerden biri olan ayran, lezzeti ve ferahlatıcı etkisinin yanı sıra vücudumuza olan faydalarıyla da biliniyor. 

Birçok kişi için vazgeçilmez olan ayran, aynı zamanda bir ara öğün olarak da kullanılıyor. Klasik ayran yaz günlerinde yoğun ilgi görürken, yeni nesil probiyotik içerikli ayran seçenekleri de fonksiyonel fayda arayışında olan tüketicilere hitap ediyor. Ayran uzmanı Eker, geleneksel içeceğimizin benzersiz özelliklerini anlatıyor.

Havaların ısınması ve yaz aylarının gelmesiyle ayran mevsimi de başladı. Tüm yıl boyunca öğünlere lezzet katan ayran, sıcak yaz günlerinde ise benzersiz bir etki yaratıyor. Doyumsuz lezzetinin yanı sıra ferahlatıcı ve serinletici bir içecek olan ayran, aynı zamanda her yudumda birçok faydayı da beraberinde getiriyor.

Metabolizmanın sağlıklı çalışmasına yardımcı oluyor

Uzmanlar ayranın pek çok faydası olduğunu belirtiyor. Yaz günlerinde vücudun kaybettiği suyun dengelenmesine yardımcı olan ayran, bu özelliği ile hararetimizi gideriyor. Ayranın içeriğinde bulunan vitamin, mineral ve bileşenler metabolizmanın sağlıklı çalışmasına destek oluyor. Kalsiyum açısından çok zengin olan ayran, kemik sağlığına katkı sağlamayı da ihmal etmiyor. Sindirim sistemini desteklemeye yardımcı olan ayranın, protein açısından da zengin olduğu belirtiliyor.

Probiyotik ayran seçenekleri 

Ayranın en önemli özelliklerinden biri de doyurucu olması. Sağlıklı bir ara öğün arayışında olanlar ayranın besleyici özelliklerinden faydalanabiliyor. Fonksiyonel fayda konusunda duyarlılığı bulunan tüketiciler, son dönemde probiyotik ayranları tercih ediyor. Probiyotikler yani “dost bakteriler” ile zenginleştirilen Eker Probiyotik Ayran seçeneklerinin yanı sıra, Eker Kefir çeşitleri de Eker’in Probiyotik Ürün Ailesi’nin bir üyesi olarak ilgi görüyor.