Atıl durumdaki Taş bina turizm tesisi olacak

Atıl durumdaki Taş bina turizm tesisi olacak

Çal İlçesinde 1962’de yapımı tamamlanan ve günümüzde kullanılmadığı için atıl durumda olan taş bina (Eski Şarap Fabrikası), kültürel ve gastronomik turizmin buluşma noktası olacak.

Çal Belediyesi ile Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA), “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” isimli proje hazırladı. Projeye İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Çal Kaymakamlığı’da projeye ortak oldu. Projeye 2 milyon 635 bin 730 TL hibe çıktı. Çal’da önoturizm rotası olan Çal Bağ Yolu Projesi’ni de destekleyecek olan çalışmanın 150 günde tamamlanacağını söyleyen Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Çal’ı kültür, doğa ve gastronomi turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. Ayrıca, taş binada Çallı kadınların yöresel ürünleri satılacak, ekonomiye katkı sağlanacak” dedi.

Kaymakam Mert Çanga, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan, Belediye Başkanı Fethi Akcan, GEKA’da düzenlenen toplantıda, “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” isimli projeye imza attılar. Projeye 2 milyon 635 bin 739 hibe desteği verilecek. 1962’de yapılan Çal Belediyesi’ne ait olan 200 metrekare kapalı alana sahip, taş yapı olan eski şarap fabrikasının restorasyonu ve çevre düzenlemesi 150 gün içinde tamamlanacak.

Taş binanın bulunduğu parsel 10 bin metrekarelik alana sahip. Proje kapsamında, taş binanın yanına restoran yapılacak. Kadın Üretim ve Eğitim Merkezi’nin de bulunacağı alanda Çal Kadın Kooperatifi’nin yöresel ürünlerinin satışı da yapılacak. Ayrıca, bölgede bulunan Çal’ın tarihi dokusu ve karakteristik özelliğine sahip eski taş evlerinden biri restore edilecek ve konuk evi olarak kullanılacak. Proje kapsamında; Halk Eğitim Merkezi deri atölyesi, keçe atölyesi, geleneksel halı ve kilim dokuma kursları alacak.  

“ÇALIŞMA ÇAL’IN GELECEĞİNE IŞIK TUTACAK”

Atıl durumda bulunan taş binanın turizm tesisi olmasının bölgeye önemli katkı sağlayacağını dile getiren Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, projeyle ilçenin geleceğine ışık tuttuklarını kaydetti. Akcan, “Bir süre önce Çal Bağ Yolu Projesi hayata geçmişti. Önoturizm rotası olan Çal Bağ Yolu’nu artık Türkiye tanımaya başladı. Biz de Çal Belediyesi olarak Kısık Kanyonu’nda önemli çalışmalar yaptık ve yapıyoruz. Tarihi mekanlarımızın tanıtımı ve restorasyonu için çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Çal’ı kültür-doğa ve gastronomi turizmine kazandırmak için çalışıyoruz. Geka ile yaptığımız proje, ilçe halkının yaşam kalitesini de yükseltecektir. Ayrıca, kadınlarımızın mesleki becerileri artacak, Çal ekonomisine, ülke ekonomisine ciddi katkı sağlanacaktır” diye konuştu.

Kaymakam Mert Çanga, İl Kültür ve Turizm Müdürü Turhan Veli Akyol, GEKA Genel Sekreteri Özgür Akdoğan’da “Kırsal Kalkınmanın Öncüsü Kadınlar” isimli projenin uzun vadede Çal’ı büyük katkı sağlayacağını, ilçenin turizme açılan en önemli pencerelerinden biri olacağını vurguladılar.