Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Panelinin 4.sü Cedide Abalıoğlu AİHL'de Yapıldı

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Panelinin 4.sü Cedide Abalıoğlu AİHL'de Yapıldı

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları  “Mustafa Kutlu” panelinin dördüncüsü Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen programla gerçekleştirildi.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları  “Mustafa Kutlu” Paneline, Denizli İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, Anadolu Mektebi Yazar Okuma panelistleri, okul müdürleri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız ile başlayan törenin açılış konuşmasını yapan İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici “Anadolu Mektebi Yazar Okumaları; medeniyetimizde iz bırakmış yazarların eserlerini ve o yazarın kendisini çok farklı temalarla ele alan bir projedir.  Panel şeklinde yazar ve kitabıyla ilgili, kişilerde kalıcı bilgi ve kültür bırakmaya yönelik bir çalışmadır. İlimizde kitap okumayla ilgili yoğun bir gayret içerisindeyiz. Kütüphanelerimizi yeniledik ve kitap sayımızı artırdık. Kitap okumak; sürekli ve sürdürülebilir bir faaliyet olmalıdır.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları da Prof. Dr. Sami Güçlü tarafından 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nde başlamış ve bugün dalgalar halinde tüm ülkeye yayılmıştır. Biz de İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bu projeye 1 yıl kadar önce dâhil olduk. İlk aşamada 5 lise ve 1 ortaokul olmak üzere projeye katılacak okullarımızı belirledik. Bu okullarımızda okuma kültürünün, kitabın ve medeniyetimizin tanıtılması noktasında yola koyulduk.

Şu ana kadar İbrahim Cinkaya Sosyal Bilimler Lisesi, Türk Eğitim Vakfı Anadolu Lisesi ve Bereketli İmam Hatip Ortaokulu olmak üzere 3 panel gerçekleştirdik. Bugün de Cedide Abalıoğlu İmam Hatip Lisemizde bu faaliyeti gerçekleştiriyoruz. Gençliğimizin doğru kaynaktan doğru kültürel gıdayla beslenmesi konusunu yürekten destekliyoruz. Denizli olarak bu projeye sahip çıkmaya devam ediyoruz. Mayıs Ayında büyük il panelimizi yaptıktan sonra ileri bir tarihte yapılacak olan Türkiye panelinde de Denizli İl Milli Eğitim Müdürlüğü ailesi olarak iz bırakan bir il olacağımıza inanıyorum” dedi.

Cedide Abalıoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesinde düzenlenen panel, Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Murat Karakuş'un danışmanlığında 1 panel yöneticisi ve 7 panel konuşmacısı olmak üzere toplam 8 öğrenci tarafından sunuldu. Öğrenciler, Uzun Hikâye tarzında millî ve manevi değerleri öne çıkaran hikâyeler kaleme alan Mustafa Kutlu’nun farklı yönlerini ele aldı.