AK Parti Milletvekili Nilgün Ök’ten HEDEP’li Vekillere Sert Tepki

AK Parti Milletvekili Nilgün Ök’ten HEDEP’li Vekillere Sert Tepki

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2024 Yılı Merkezi Bütçe Teklifinin geneli üzerindeki görüşmeleri başladı

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu, 2024 Yılı Merkezi Bütçe Teklifinin geneli üzerindeki görüşmeleri başladı.

AK Parti Denizli Milletvekili, Plan ve Bütçe Komisyonu Kâtip Üyesi Nilgün Ök, 2024 yılı Merkezi Bütçe üzerine yaptığı konuşmada AK Parti'nin 21 yıllık iktidarlarında, eğitimden sağlığa pek çok alanda hayata geçirdiği projelerden bahsederek  "2024 yılı bütçemizi de bu anlayışla vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına odaklanan Cumhuriyetimizin 100'üncü yılında daha da güçlü bir Türkiye'yi inşa edecek bir atılım bütçesi olarak da hazırlamış bulunmaktayız. Aynı zamanda dirençli şehirler, dirençli ekonomi ve dirençli toplum özelliklerini esas alan bir bütçe" değerlendirmesinde bulundu.

Şubat ayında 11 ilde yaşanan depreme rağmen ilk yarısında yüzde 3,9 büyüyen ülke ekonomisini, yılsonu yüzde 4,4 büyümeyle kapatmayı öngördüklerini aktaran Ök, şöyle devam etti:

"2024 yılı için öngördüğümüz büyüme oranımız da yüzde 4 oranında. 2024 yılındaki ihracat rakamı hedefimiz de 267 milyar TL'dir. Türkiye 2021 yılında ilk defa küresel mal ticaretinden aldığı yüzde 1 payı yüzde 1'in üzerine çıkarmıştı ki 2000'li yıllarda bu oran yüzde 0,40'tı. 2024 bütçemiz de küresel mal ticaretinden aldığımız oranı yüzde 1,30 çıkarmayı hedeflemektedir. Seyahat gelirlerimizin de salgın ve jeopolitik gerilimin olumsuz etkilerine rağmen bacasız sanayi olarak adlandırdığımız turizm sektörümüzün olumlu performansıyla 2023 yılı sonunda 55,6 milyar dolara çıkmasını hedeflemekteyiz."

AK Parti Milletvekili Nilgün Ök’ten HEDEP’li Vekillere Sert Tepki

HEDEP Muş Milletvekili Sezai Tekelli’nin konuşması sırasında AK Parti'ye dönük, “Kürt düşmanısınız” ifadeleri tepkiye neden oldu. Komisyonun AK Parti'li üyeleri tepki gösterdi.

Bunun üzerine AK Parti Milletvekili Nilgün Ök, HEDEP'li milletvekillerinin 2024 Bütçesini, 'Militarist ve savaş bütçesi' olarak yorumlarına da tepki göstererek "Hayır değil, tüm dünya savunma sanayisine pay ayırırken Türkiye olarak tabii ki bu süreçte elimizi kolumuzu bağlı vaziyette bunu izleyecek durumda değildik. Sayın Cumhurbaşkanımızın savaşlara karşı duruşu bellidir, bunu Rusya-Ukrayna savaşında görüyoruz, en son yanı başımızdaki Filistin savaşındaki duruşunda görüyoruz. O yüzden böyle adlandırmayı reddediyorum. Ayrıca Türkiye'nin asla Kürtlerle ilgili, Kürt düşmanlığıyla ilgili bir şey bizim için söz konusu değildir. Biz asla Türk'ü, Kürt'ü diye değil, Türkiye'yi bir bütün olarak görüyoruz." dedi.

AK Parti olarak terörle mücadelede vatandaşların, Kürt vatandaşların da gerçeği gördüğünü kaydeden Ök, "Artık eskisi gibi onları kandıramadığınız için, müdahale edemediğiniz için, evet, kız çocuklarını dağa çıkaramadığınız için, Diyarbakır Annelerini görmezden geldiğiniz için o yüzden böyle rahatsız oluyorsunuz." yorumu getirdi.

Bu sözler üzerine HEDEP'li Gülistan Koçyiğit ile Ök arasında tartışma yaşanmasına neden oldu.