36. DENİZLİ ŞİİR GÜNÜ YAPILDI

36. DENİZLİ ŞİİR GÜNÜ YAPILDI

Kent kültürüne katkı veren süreklilik kazanmış nadir etkinliklerden biri olan  “Şiirini Al da Gel/Denizli Şiir Günü” şiir ve türkü dinletisinin otuz altıncısı gerçekleştirildi. 

Denizli Büyükşehir Belediyesi Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi Salon:4’teki YAZ-AR-BİR şiir ve türkü dinletisinde şairler kendi şiirlerini yorumlarken, Halk müziği sanatçısı ozan şair Mehmet Dağal türküleriyle programa renk kattı.

Etkinlik kapsamında, YAZ-AR-BİR Genel Başkan Yardımcısı Hüsamettin Tat’ın imza günü de yer aldı. Yazar şair Hüsamettin Tat yeni yayınlanan “Bana Bir Aşk Borçlusun” şiir kitabını imzaladı.

 YAZ-AR-BİR Genel Başkanı Abdülkadir Uslu “Şiirini Al da Gel/Denizli Şiir Günü” programının her ayın ilk haftasında gerçekleştirildiğini belirtti.  

Genel Başkan  Abdülkadir Uslu konuşmasında:“Gelenekselleşen bu programımızda siz şair dostlarımızla, üyelerimizle bir kez daha buluşmanın mutluluğunu ve ayrıcalığını yaşıyoruz. 

Betonu delen damlanın gücü değil sürekliliğidir diye bir söz vardır, hepiniz bilirsiniz. Biz de betona düşen damlalar gibi şiirini al da gel etkinliğini her ay gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Pandemi sürecinde ara verdiğimiz etkinliklerimiz, aynı şekilde her ayın ilk cumartesi günü gerçekleştiriliyor. Bu süreklilik Türkiye genelinde ses getiriyor, gıptayla izleniyor. Bazı dostlarımız bize soruyor bu etkinliğin nasıl olup da bu kadar uzun süredir devam edebildiğini. Onlara verdiğimiz cevap şu: Bunun anahtarı üç kelimede gizli; hoşgörü, saygı ve sevgi. Birbirimizin farklılıklarını, farklı düşünce ve görüşlerimizi hoşgörüyle karşılıyoruz. Birbirimizi üzeceğini düşündüğümüz paylaşımlardan ve hareketlerden saygı çerçevesinde hareket ederek, kaçınıyoruz. Birbirimizi olduğu gibi kabul edip seviyoruz. Ve bütün çalışmalarımızın öznesinde kültür, sanat ve edebiyatı yer alıyor” dedi.

Genel Başkan Abdülkadir Uslu, okullardaki okuma ve yazmanın önemini vurguladıkları minik panellerinin, şiir ve türkü dinletilerinin devam ettiğini ayrıca şehir dışındaki sivil toplum örgütleriyle, kurum ve kuruluşlarla da edebiyat faaliyetleriyle ilgili irtibatlarının sürdüğünü, YAZARBİR’in şehir dışındaki etkinliklerde de temsil edildiğini anlattı.

Genel Başkan Abdülkadir Uslu’nun konuşmasından sonra programa geçildi.

“34. Şiirini Al da Gel/Denizli Şiir Günü” etkinliğine şiirleriyle katılan şairler şu isimlerden oluştu:

Abdülkadir Uslu, Hüsamettin Tat, Musa Soyuçok, Ahmet Alpdoğan, Nazmi Çimenci, Sadık  Dağdeviren, Ali Tuluk, Sevim Say, Hasan Hüseyin Aktaş, Bayram Günel, Ekrem Kaftan, İsmail Gökçe, Yaşar Aydınlık, Mehmet Dağal, Ünal Şahinler, Mehmet Gökçe, Hüdayi Türköz, Mustafa Demirci, Muzaffer Kılıç, Musa Akın, Elif Özallı Çırak, Özlem Gündoğdu, Yılmaz Süpürgeci, Ahmet Çölgeçen, Hüseyin Say, Muharrem Özçelik, İbrahim Polat, İdris Ayhan.

Ozan şair Mehmet Dağal da yeni besteleriyle programa renk kattı.

Program sonrasında katılımcıların katılım belgelerini Genel Başkan Abdülkadir Uslu takdim etti. YAZ-AR-BİR, eylül ayına kadar etkinliklerine ara verdi. Buna bağlı olarak “37.Şiirini Al da Gel/Denizli Şiir Günü” etkinliği 3 Eylül Cumartesi günü, DBŞB Nihat Zeybekçi Kongre ve Kültür Merkezi, Salon:4’te saat:13.00’te gerçekleştirilecek.