VALİ ÖMER FARUK COŞKUN’DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

VALİ ÖMER FARUK COŞKUN’DAN GAZİLER GÜNÜ MESAJI

Yarın kutlanacak olan Gaziler Günü sebebiyle bir mesaj yayınlayan Vali Ömer Faruk Coşkun, “Fedakarlıkların karşılığı zaferdir. Gazilerimiz bu zaferlerin onurlarıdır. Kutluyorum" dedi

Açıklamasına “Mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Türk milleti, gazi bir millettir. Vatanını canından aziz bilen, vatanı uğruna en değerli varlığını ortaya koyarak fedakârlığın zirvesine ulaşan ve bu özverinin nişanını bedeninde gururla taşıyan tüm gazilerimizin,  Gaziler Günü’nü tebrik ediyorum.” Diye başlayan Denizli Valisi Ömer Faruk Coşkun, daha sonra şunları söyledi; “Şanlı tarihi boyunca, tüm zorluklara karşı hür yaşamayı, bağımsızlık ve istiklalini canı pahasına korumayı ilke edinen aziz milletimiz, bu uğurda şehit ve gazi olmayı büyük bir onur ve gurur kaynağı saymış, bu fedakârlığın karşılığında girdiği her mücadeleden zaferle çıkmıştır.

Şehitlik ve gazilik, vatan sevgisini, milli ve manevi değerlerini her şeyden üstün tutan Türk milleti için ulaşılabilecek en yüce makamlardır.

Bayrak şairimiz Arif Nihat Asya’nın da söylediği gibi ‘’Şehit olmayı göze almayan, gazi olamaz.’’ Ölürsek şehidiz kalırsak gazi şiarıyla bu topraklarda huzur ve güven içinde yaşamamızın asli unsurlarından biri olan bu kahraman gazilerimiz, aziz milletimizin kalbinde her zaman müstesna bir yere sahiptir. Nitekim Mustafa Kemal Atatürk’e Kurtuluş Savaşı'nın en kanlı ve zorlu mücadelelerine sahne olan Sakarya Zaferi sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından 19 Eylül 1921 tarihinde ‘’Mareşallik Rütbesi’’ ile birlikte ‘’Gazilik’’ unvanının da verildiği günün "Gaziler Günü" olarak kabul edilmesi gazilerimize duyulan saygının bir göstergesi niteliğindedir. 

Özellikle vurgulamak isterim ki güvenlik güçlerimizden şehitlik mertebesine erişmiş ve büyük fedakârlık göstererek gazi olmuş kahramanlarımızın aileleri bizlere emanettir. Bu mukaddes emanete sadakatle sahip çıkacağımızdan hiç kimsenin şüphesi olmasın.

19 Eylül Gaziler Günü vesilesiyle, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmetle ve şükranla yâd ediyor, hayatta olan gazilerimizin Gaziler Günü’nü tebrik ediyor, sağlık ve afiyet dileklerimle saygılar sunuyorum.