SERİNHİSAR BELEDİYE BAŞKANI GEMİ, “BİR YIL SONRA BİZE DUA EDECEKLER”

SERİNHİSAR BELEDİYE BAŞKANI GEMİ, “BİR YIL SONRA BİZE DUA EDECEKLER”

Başkan Hüseyin Gemi, GES projesiyle ilgili yargılanma süreci hakkında basına yansıyan haberlere açıklık getirmek için Denizli Gazeteciler Cemiyeti’nde basın açıklaması düzenledi.

GES projesinde kamu zararına neden oldukları için hakkında soruşturma açılan Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi ile 11 meclis üyesinin yargılanması konusunda basında yer alan haberlere açıklık getirmek için basın açıklaması düzenleyen Başkan Gemi; “Kamu yararına bir dernek olan Mahalli İdareler Derneği ile protokol yaparak işi yap-devret sistemi ile GES projemize başladık. Mahalli İdareler Derneği bu tesisi yaparak 2019’un Aralık ayında bizlere teslim ettiler. Aralık sonunda tesisimizde enerji üretmeye başladık. Daha sonra bu konuyla ilgili yapılan şikayetler neticesinde müfettiş inceleyerek soruşturma izni verdi. Açılan dava yargıda devam etmekte. Bizler yargıya ve vereceği kararlara saygı duyuyoruz” dedi.

“Mevzuata Uygun Bir Şekilde Projemizi Hayata Geçirdik”

2019 yılında göreve geldiği andan itibaren GES projesinin yapılmasıyla ilgili çalışmalara başladıklarını belirten Başkan Gemi, “GES Projesi ile ilgili yaptığımız çalışmalar ve düşüncelerimiz veya hayata geçirilmesi konusundaki çalışmalarımız daha 2009-2014 dönemine dayanıyor.  O dönemde GES yerinin bir kısmının alınmasıyla ilgili çalışmalara başlayıp gerekli başvuruları yapmıştık. O dönemde yetişmedi, yerimiz yeterli değildi ve bürokratik engellerle karşılaşmıştık. Daha sonraki dönem bizden sonraki arkadaşlar GES Projesi ile ilgili bağlantı izinlerinin alınması konusunda çalışmalar yapıp bağlantı izni aldılar. 2019 yılının Mart ayında Encümen Kararı ile bu yeri kiralamak için yola çıkmışlar orda da birtakım sıkıntılar yaşamışlar. Bu yerin 10 yıllık süre ile 300 bin Lira muhammen bedelle kiralamak için ihaleye çıkmışlar. Sonrasında bunun yasal olmadığını fark edip ihaleyi iptal etmişler. İhale yasal olarak iptal olmamış olsaydı 10 yıllık 300 bin lira kira verilecekti. Daha sonra biz çalışmalar yaparak kamu yararını gözeten bir dernek olan Mahalli İdareler Derneği ile bir meclis kararı alarak ortak protokol yaptık. Bu ortak protokol kapsamında güneş enerjisi santralinin yapımı işini Mahalli İdareler Derneği ile yaptığımız sözleşme çerçevesinde dernek ile birlikte projeyi götürdük. Belediye meclisinden borçlanma yetkisi aldık. İlgili kararlar da elimizde mevcut. Ortak protokol yapılması ile ilgili de elimizde meclis kararı mevcut. Proje yapım aşamasına getirildi” şeklinde konuştu.

“Tesisin Yapımı ile İlgili Belediye’den 1 Kuruş Çıkmadı!”

Başkan Gemi, “Aralık sonunda tesisimizde enerji üretmeye başladık. Daha sonra bu konuyla ilgili yapılan şikayetler neticesinde müfettiş inceleyerek bir soruşturma izni verdi. Acıpayam 1. Asli Ceza Mahkemesi’nde görülmek üzere dava açıldı. Açılan dava yargıda devam etmekte. Bizler yargıya ve vereceği kararlara saygı duyuyoruz. Yargıyı yok saymak ve etkilemek gibi bir düşüncemiz söz konusu değil. Ama bazı şeylerin bilinmesine fayda görüyorum. ‘Belediye zarara uğratılmış, belediyeden şu kadar para çıkıyor" gibi söylemler kesinlikle doğru değil. Bu tesisin yapımıyla ilgili belediyeden para çıkmadı. Bugüne kadar belediye 34 taksitini ödedi. Geriye 20 taksitimiz kaldı. Aylık taksitlerimiz 15 bin 926 TL. Aylık taksitlerimiz bunun 34 taksitini ürettiği elektrikten karşıladı ve karşılamaya devam ediyor. Şu an 69 bin 406 dolar bankada paramız hazır. Aynı anda bu ayın başında 557 bin lira daha hesabımıza geçecek ve temmuz ayı üretimi bu işin içerisinde yok daha. Yani bunları da koyduğumuzda yaklaşık 12 taksit daha ödediğimizde taksitleri fazlasıyla karşılıyoruz. Bu kapsamda 1 yıl sonra borcumuz kalmayacak. Serinhisar Belediyesi'nin bu tesisinin borcu bittikten sonra ki net getirisi 5 6 milyon arasında olacak. Yani 15 bin nüfuslu bir ilçe belediyesinin 5-6 milyon lira bir yıllık getirisi olmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Belediyeler çok kaynağı olan kurumlar değil. Bizim topladığımız vergiler, iller bankası gelirlerimiz belli. Yıllık bazda 5-6 milyon lira bir artı gelirin olması bu belediyeyi ekonomik olarak rahatlatacak hem de hizmet üretme bazında çok daha fazla imkanlar yaratacak” ifadelerini kullandı.

“Bir Yıl Sonra Belediyeye Yıllık 5-6 Milyon Lira Geldiğini Zaman Allah Razı Olsun Diyecekler”

Yargılanmaktan korkmadığını ve yargının vereceği her karara saygı duyacağını söyleyen Başkan Gemi, “Bizler yargılanırız, belki ceza alırız belki almayız. Ama Serinhisar Belediyesi bir yıl sonra rahatına kavuşur. Yaptığımız işte eksiklerimiz, hatalarımız olabilir fakat herhangi bir kasıt ya da kamu zararı yok. Zaten ihtarnamede de herhangi bir rüşvet / rant yok. Bizler yaptığımız işin doğru olduğunun kanaatindeyiz. Bir yıl sonra belediyeye yıllık 5-6 milyon gibi bir para geldiğini zaman Allah razı olsun diyecekler. Ama şimdi işin suçlusunu aramaya çalışıyorlar. Olsun, sorun değil 10 defa olsa yine yaparım. Yargılanmaktan da çekinmem! Zaten yargılanmazsak demek ki bir şey yapmıyoruz anlamına gelir. Bununla ilgili yap-işlet-devret modelini de önerdiler bana fakat belediyenin çıkarlarını düşündüğüm için kabul etmedim. İhtarnamede dolar bazında borçlanmadan ve ihaleye çıkılmamasından bahsediliyor. Bizim gelirimiz dolarla olduğu için hiçbir banka bize TL türünde kredi imkanı sağlamadı” şeklinde konuştu.