Hersa Projesi Denizli tanıtımı gerçekleştirildi

Hersa Projesi Denizli tanıtımı gerçekleştirildi

Otizme Doğan Güneş: Hemsball (HERSA) Erasmus+Spor KA2 projesi öğrenci değerlendirme, tanıtım ve bilgilendirme toplantıları Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde yapıldı.

Hemsball’un otistik çocuklar üzerindeki yararlı etkilerini göstermek ve Avrupa’da hemsball’u tanıtmak amacıyla 2022 yılında hayata geçirilen ve bu yıl da devam eden HERSA projesinin Denizli etabı etkinlikleri 9-10 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirildi. 

Aydın Gençlik Spor İl Müdürlüğü ekibi tarafından, Denizli Otizm Derneği ortaklığında 9-10 Ocak tarihlerinde hemsball çalışacak otizmli çocuklara yönelik ölçüm ve değerlendirmeler Merkezefendi Belediyesi Engelsiz Yaşam Akademisi’nde yapıldı. Otizmli öğrencilerin değerlendirmeleri Aydın Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü antrenörleri İpek Ulusan ve Sevcan Tetik tarafından gerçekleştirildi. 10 Ocak’ta da öğle saatlerine kadar süren değerendirmelerin ardından proje detayları Denizli kamuoyu ile paylaşıldı.  

DOD Başkanı Burcu Bilik’in otizmle son güncel gelişmeleri aktardığı açılış konuşmasıyla başlayan toplantıda HERSA Proje Koordinatörü Berna Ayna proje ile bilgileri ve yurtdışı ziyaretlerindeki deneyimlerini aktardı. Toplantıya katılanlar arasında yer alan Denizli Gençlik ve Spor İl Müdürü Ömer İlman da kısa bir konuşma yaparak Hemsball ve otizmli bireylerin spor eğitiminin desteklenmesi konusunda her zaman destek vermeye hazır olduklarını ifade etti. Antrenörler Firdevs Türkeli ve Burak Öztürk, Türkler tarafından bulunan bir spor olan hemsball’un özellikleri ve otizmli bireylere etkileri konusunda bilgiler verdiler. 

Bütün çalışmaların çok verimli geçtiğini ifade eden DOD Başkanı Burcu Bilik şunları söyledi: ‘’Proje kapsamında uluslararası ilk buluşma Ekim ayında Kuşadası’nda düzenlenerek eğitimcilerin eğitimi yapıldı. Kasım ayında da Türkiye ekibi İtalya ve Portekiz’i ziyaret ederek hem Hersa Projesi’nin bu ülkelerdeki tanıtım toplantılarını hem de hemsball öğrenecek otistik çocuklara yönelik ölçümlemeleri tamamladı.  

Aydın Gençlik Spor İl Müdürlüğü ekibini 9-10 Ocak tarihleri arasında Denizli’de ağırladık. Hem onlara hem de bize kapılarını açan Merkezefedefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan’a ve Engelsiz Yaşam Akademisi yetkililerine ve ekibine ne kadar teşekkür etsek az. Ayrıca tanıtım toplantısına katılan otizmli çocuklarımıza ve ailelerimize, gönüllü eğitmenlerimize, uzmanlara, akademisyenlere, kamu ve yerel yönetim temsilcilerine de çok teşekkür ederiz. Uluslararası bir projesinin parçası olduğumuz için mutluyuz. Hep birlikte otizmli çocuklarımızın yararına güzel işler yapacağımıza inanıyoruz.’’