Denizli, Yağlı Güreşler için Muğla’ya akın etti

Denizli, Yağlı Güreşler için Muğla’ya akın etti

On binlerce güreş severin takip ettiği ve güreş ağalığını üç altın kemer sahibi Denizlili iş insanı Sezer Tomay’ın yaptığı güreşlerde, başpehlivanlığı Sezer Tomay adına da güreşen İsmail Koç kazandı.

Denizli dahil Türkiye’nin dört bir yanındaki güreş severler, geçtiğimiz hafta sonu 29. su yapılan Muğla Kavaklıdere Menteşe Yerküpe’de yapılan Yağlı Pehlivan Güreşlerine akın etti. Pamukkale ve Merkezefendi Belediyesi’nin güreşçilerinin de er meydanında boy gösterdiği güreşlerin ağalığını Denizlili iş insanı üç altın kemer sahibi Sezer Tomay yaptı. Güreşlerin yapıldığı alana protokol üyeleri ile birlikte güreş severlerin alkışları ve destekleri arasında içinde giren Tomay, ağalara yakışır şekilde karşılandı. Güreş Ağası Tomay, alana girişinden itibaren güreşçilerle de yakından ilgilendi ve onlara destek mesajı verdi. On binlerce güreş severin takip ettiği güreşlerde, Tarihi Kırpınar’da da güreşen başpehlivanlar şampiyon olabilmek için mücadele etti. Akşam saatlerine kadar süren kıyasıya mücadeleler sonunda başpehlivanlığı Sezer Tomay adına da güreşen İsmail Koç kazandı.

AĞALIĞI EMANETEN VERDİ

Öte yandan 2024 yılı için yapılan güreş ağalığı ihalesini Muğlalı iş insanı İsmail Tekin kazandı. İhale sonrasında mütevazi davranan ve 2024 ağası İsmail Tekin’i tebrik eden Tomay, emaneten ağalığı Tekin'e verdiğini, hakkını vermezse 2 milyon harcayıp yine ağalığı geri alacağını ifade ederek genç iş adamına güreş sporuna verdiği destek nedeniyle de kutladı.

SEZER TOMAY: AĞALIK VERMEKLE OLUR              

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay, Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, 2023 yılı Beyağaç Güreş Ağası Gökhan Sarıkavak’ın da katıldığı güreşler sonunda kısa bir değerlendirme yapan Altın kemer sahibi Güreş Ağası Sezer Tomay, 3 altın kemer sahibi olduğunu ve 2011 yılından bu yana festivalde güreş ağalığı yaptığını söyledi. Ata sporunun gelişmesi ve daha ileriye gitmesi için her şartlar altında destek vermeye hazırız olduklarının altını çizen Tomay, “Ağalık vermekle olur. Beyağaç’ta 2017-2018-2019 ve 2022 yılları güreş ağasıyım. Kaledavaz’da da 2019-2023 yılları arası güreş ağalığı yapıyorum. Muğla Menteşe Kavakdere, Yerküpe, Peşpınar’da da güreş ağasıyım. Cumhuriyet tarihinde 3 yerde bu anlamda güreş ağalığı yapan başka yok. Pehlivanlara destek olabilmek, yeni nesillerin yetişmesine katkı sağlamak ve güreşe gönül vermek önemli. Bugün burada güreşen tüm güreşçilerimize ve güreş sporuna destek olan herkese canı gönülden teşekkür ediyorum” dedi.

ALTI MAĞARA ÜSTÜ ER MEYDANI

Yağlı pehlivan güreşlerin yapıldığı alanın doğal sit alanı olduğunu ifade eden ve güreşlere katılan herkese teşekkür eden Kavaklıdere Belediye Başkanı Mehmet Demir, MK Yapım mikrofonlarına yaptığı değerlendirmede, “Güreşlerin yapıldığı alan, çok nadir bulunabilecek bir yer. Altımızda Yerküpe mağaramız var. Üstünde de yağlı güreşler yapıyoruz. Türkiye’de eşi ve benzeri olmayan bir yerdeyiz. Bugün 400’ün üzerinde güreşçimiz bizlere unutulmaz anlar yaşattı. Ata sporumuzu her zaman destekleme devam edeceğiz. Denizlimizden de çok fazlası ile katılım oldu. Güreş Ağamız Sezer Tomay başka olmak üzere Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay ve Denizlilili güreşçilerimize teşekkür ediyoruz.

BAŞKANLAR, KALE VE BEYAĞAÇ’A DAVET ETTİLER

Kale Belediye Başkanı Mehmet Salih Sağınç, Kale İlçemizde geleneksel olarak yapılan yağlı pehlivan güreşler için hazır olduklarını ifade ederek Kale ilçesinin Beyağaç ile bu anlamda önemli bir yere geldiğini söyledi. Sağınç, “13 Ağustos 2023 tarihinde Kale ilçemizde yapılacak yağlı pehlivan güreşlerimize bütün güreş severleri bekliyoruz. İlçemizde güreşleri yaptığımı er meydanı, doğal yapısı ile de dikkat çeken ve takdir toplayan bir yer. Heyecanlıyız bekliyoruz” dedi.

Beyağaç Belediye Başkanı Mustafa Akçay da açıklamasında, “Önemli pehlivanların er meydanında mücadele edeceği yağlı pehlivan güreşlerimiz için hazırlıkları tamamladık. 17 Eylül 2023 Pazar günü günü seyir zevki yüksek mücadeleler bizi bekliyor. Ata sporumuzu her zaman desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

2023 yılı Beyağaç Güreş Ağası Gökhan Sarıkavak ”Bu yıl ağalık bana nasip oldu. Ata sporumuzu gönülden destekliyoruz. Elimizden gelen ne ise yapmaya da hazırız. Bu yıl Beyağaç'ımızda yapılacak yağlı güreşlere bütün güreş severleri bekliyoruz” dedi.