Adliye’de Uygulamalı Eğitim Görüyorlar

Adliye’de Uygulamalı Eğitim Görüyorlar

Hukuk fakültesi 3. Sınıf öğrencileri "Bir davanın nasıl açılacağı, hangi aşamaların gerektiği ve hangi usûlî işlemlerin ne şekilde yapılacağı hususunda edindikleri teorik bilgiyi gerçekleştiriyor

Medenî Usûl ve İcra İflâs Hukuku Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Korkmaz tarafından hazırlanan ve öğrencilere dağıtılan kurgusal duruşma metinleri üzerinde gerekli hazırlıklarını yaparak dava dosyalarını tamamlayan öğrenciler, tahkikat duruşmasında gerçek bir hâkim ve avukat gibi duruşma salonunda cübbe giyerek savunma yaptılar. 

Uygulama eğitiminin, teorik bilgiyi kullanabilmek için olmazsa olmaz olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Ramazan Korkmaz, benzer uygulama eğitimlerine devam edileceği, gelecek haftalarda “Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk” dersi kapsamında Arabuluculuk Merkezi ziyaretleri ile dava dışı uyuşmazlık çözüm yollarının uygulamalarının da yapılacağını, “Hukuk Dili ve Adli Yazışmalar” dersinin de önümüzdeki dönemde açılarak dilekçe yazma tekniklerinin öğrencilere öğretileceğini aktardı.