Ekonomi

VİRA BİSMİLLAH DEDİK YOLA ÇIKTIK

VİRA BİSMİLLAH DEDİK YOLA ÇIKTIK

Denizli Tıbbi Aromatik Bitki üretenler, ilimizden Isparta'ya geçen Çin heyeti ile Tıbbi bitki satışı için irtibata geçtiler ve ilgi gördüler. "Denizli İli Tıbbi Aromatik bitki üretiminde ülkemizde ön sıralardadır. Hatta kekik üretiminde 1. Sırada olmasına rağmen pazarlama ve fiyat belirleme noktasında belirleyici değildir." diyerek, Çinli heyete kendilerini anlattılar. 

Ülkemizde olduğu gibi tıbbi aromatik bitki pazarı ulusal düzeyde tek firmanın kontrolünde ve inisiyatifindedir.

Denizli ili kekik üretiminde 16.185 dekar alanda 12.810 ton ile Türkiye de ilk sıradadır, Anason üretimi 21.510 dekar alanda 1.538 ton, adaçayı 2.600 dekar alanda 243 ton, gül üretimi 1.020 dekar alanda 228 ton, lavanta üretiminde 823 dekar alanda 88 ton v.b devam etmesine rağmen biz üretim noktasında varız ancak pazarlama ve fiyat belirleme noktasında maalesef yokuz.

Bu konuda yaptığımız çalışmalar ile kısmen de olsa Pazar bulmaya çalışırken imdadımıza Türkiye – Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği yetişti.

Türkiye – Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği’nin organize ettiği iş gezisinde, Çinli iş insanları ile Isparta İli Gönen İlçesinde bir araya gelerek Gözler Kooperatif Başkanımız Ali AKKAYA ile birlikte Denizli İlinde Tıbbi Aromatik bitki üretimi (Kekik, Adaçayı, Lavanta, Gül, Kimyon v.b) hakkında bilgilendirme yaptık. Pazarlama potansiyellerimizi konuştuk, Denizli İlinin üretim potansiyeli, ürünlerin teknik analizleri ve içerikleri ile ilgili belge ve laboratuvar sonuçları ile birlikte birliğimizin yeni markası olan DNZ KOOP markası ile paketlediğimiz şahit numunelerimizi Çinli iş insanlarına sunma imkanı ve ihracat noktasında ilk ön görüşmemizi yapmış olduk.

Bu imkanı bize sağlayan başta Tarım Orman Bakanlığımız, İl Müdürlüğümüz olmak üzere Türkiye – Çin İş Geliştirme ve Dostluk Derneği başkanı İhsan BEŞER ve yöneticilerine, ev sahipliği için Gönen Kaymakamımız Yunus COŞKUN ve Belediye Başkanımız Osman KESMEN’e çok teşekkür ederiz.

Etiketler
Paylaşım

Yorumlar

Yazarlarımız