Eğitim

CSA'DA EĞİTİM SEMİNERİ VERİLDİ

CSA'DA EĞİTİM SEMİNERİ VERİLDİ

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, ERG ve Öğretmen Ağı işbirliği ile geçtiğimiz Çarşamba günü  “Eğitim Politikası Semineri” gerçekleştirildi.

Ulusal kalkınmaya, yöresel gelişime ve kültürel zenginliklerin yaşatılmasına katkıda bulunmak amacıyla 1999 yılında kurulan Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, kurulduğu günden bu yana eğitim, kültür, bilim ve sanat alanında çeşitli projeler geliştirmekte ve uygulamaktadır.

Cafer Sadık Abalıoğlu Eğitim ve Kültür Vakfı, ERG ve Öğretmen Ağı işbirliği ile 29 Kasım 2017 Çarşamba günü 17.00-20.00 saatleri arasında, Zaferiye Abalıoğlu Bilim ve Sanat Merkezi’nde akademisyen, öğretmen ve eğitim fakültesi öğrencilerine açık olarak “Eğitim Politikası Semineri” gerçekleştirildi.

Seminerin açılış konuşmasını, Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman İnan yaptı. Ardından sözü devralan ERG Direktörü Batuhan Aydagül, Sabancı Üniversitesi bünyesinde kurulan bir oluşum olan ERG’nin ve Öğretmen Ağı’nın çalışmaları hakkında bilgiler verdi. İstanbul’dan çıkıp eğitimin gerçekleştiği yerlere gitmenin kendileri için öneminden bahsetti. ERG’nin 10. raporu olan “Eğitim İzleme Raporu 2016-2017”nin yazarlarından Politika Analisti Dr. Aysel Madra ve ERG Araştırmacısı Didem Aksoy tarafından, raporun "Öğretmen" bölümünden yola çıkılarak bir sunum yapıldı. Sunumda; Türkiye’deki okullaşma oranının OECD ülkeleri ile kıyaslandığında alt seviyede kaldığı, kesintisiz 12 yıllık eğitime geçilmesiyle bölgeler arasında eşitsizliğe rastlandığı, kız öğrencilerin eğitime erişimde zorluk yaşadığı gibi sorunlardan bahsedilerek, öğretmenlerin mesleki gelişimlerinin önemine değinildi. Unesco tarafından sunulan izleme raporunda müfredata uyanlar sıralamasında Türkiye’nin sondan 3. Sırada yer aldığı, okullarda eğitim sisteminden çok öğretmenin eğitimine güven duyulduğu belirtildi ve Denizli ili özelinde istatistiki bilgiler verildi.

Seminerin moderatörlüğünü üstelenen Pamukkale Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Kazım Çelik katılımcılara sorular yöneltti. İzleyiciler arasında bulunan akademisyen, öğretmen ve geleceğin öğretmenleri öğrenciler Sayın Çelik tarafından yöneltilen sorulara cevap vererek deneyimlerini paylaştılar.

 

Etiketler
Paylaşım

Yorumlar

Yazarlarımız