Siyaset

Müjdat İlhan : Savunma Susmayacak

Müjdat İlhan : Savunma Susmayacak

Denizli Barosu avukatları baro yapısının değiştirilmesine yönelik tartışmalara karşı valilik önünden yürüyüş gerçekleştirdi.  

Avukatlar; “Savunma susmadı susmayacak, savunma için yürüyoruz, yürüyüş hakkımız engellenemez” sloganları attı.

Engelleme esnasında bir avukat Anayasa'nın 34. Maddesini hatırlatarak: “Herkes, önceden izin almadan, silahsız ve saldırısız toplantı ve gösteri yürüyüşü düzenleme hakkına sahiptir” diyerek yürüyüş haklarının engellenmesine tepki gösterdi. Polis barikatının sosyal mesafeye aykırı olmasını eleştirerek: “Biz sosyal mesafemize dikkat ediyoruz, polis barikatı mesafeye riayet etmiyor” sözleriyle barikat kurulmasına tepki gösterdi.

 Denizli Barosu Başkanı Müjdat İlhan, ülkenin ekonomik ve sosyal birçok sorunla uğraşırken bu tasarının gündeme getirilmesine tepki gösterdi. Hukuk devleti olmanın şartının güçlü, bağımsız ve tarafsız yargıdan geçtiğinin altını çizen İlhan şöyle devam etti: “Avukatlık Kanunu 1. maddesinde ‘Yargının kurucu unsuru olan avukat, bağımsız savunmayı temsil eder’ yazılıdır. Avukatlar yurttaşın temel hak ve özgürlüklerinin yılmaz savunucularıdır ve gücünü kamu kurumu niteliğindeki barolardan alır. Baroların işlevsiz bırakılması Cumhuriyetin felsefesine aykırı olduğu gibi toplumun demokratik yapısını bozmaya yöneliktir.”

HALK NEZDİNDE DE MEŞRUİYETİ YOK
Baroların hiçbir zaman adalet aramaktan vazgeçmediğini ifade eden İlhan: “Barolar hem kendileri için hem yurttaşlarımız için, her zaman da adalet arama mücadelesine devam edecektir. Baroları yok etmeye çalışmak, vatandaşın yargı içerisinde en rahat ulaşabildiği, adeta nefesi konumundaki avukatlara ilişkin bu olumsuz girişimlerin halk nezdinde de meşruiyeti bulunmamaktadır. Barolara karşı yapılan bu girişimlere karşı daime mücadelemiz sürecektir” dedi.

Kaynak ( Ayna Haber )

Etiketler
Paylaşım twitter        

Yorumlar


Yazarlarımız
Puan Durumu