Ekonomi

Necdet Bardan'dan Acil Tarihi Uyarı

Necdet Bardan'dan Acil Tarihi Uyarı

DSMMMO DEGİŞİM Grup Başkanı NECDET BARDAN ; "Bakanlık ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu yaptıkları hatayı düzeltmeli, ve Geçici Vergi Beyannamesinin verilme ve ödeme sürelerini Temmuz ayının sonuna ertelemelidir."

DSMMMO Değişim Gurubu Başkanı Necdet Bardan yazılı bir basın bildirisi yayınladı ve hatadan dönülmesini istedi. Bardan Açıklama şu ifadelere yer verdi.

                                                                                     

DSMMO DEGİŞİM GRUP BAŞKANI ; "Bakanlık ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu yaptıkları hatayı düzeltmeli, ve Geçici Vergi Beyannamesinin verilme ve ödeme sürelerini Temmuz ayının sonuna ertelemelidir."

Değerli meslektaşlarım; Dün akşam saatlerinde Gelir İdaresi Başkanı imzasıyla yayımlanan V.U.K. 130  Nolu sirkülerle 1.Dönem Geçici Vergi Beyannamesinin verilme ve ödeme süresi 28 Mayıs 2020 tarihi olarak belirlenmiştir. 

Bu uzatım akılla izah edilemeyecek bir durumu beraberinde getirmiştir. Daha önce 2019 Yılı Kurumlar Vergisi Beyannamesinin verilme ve ödeme süreleri 1 Haziran 2020 tarihine, 2020 Yılı Mart, Nisan ve Mayıs Aylarında verilecek KDV Beyannameleri 27.07.2020 tarihine ertelenmişti.

2019 Yılı hesapları kesinleşmeden (özellikle zarar eden işletmelerin mahsup edilecek geçmiş yıl zararları netleşmeden) ve 2020 Mart ayı KDV Beyannamesi verilmeden  Geçici Vergi  Beyannamesinin doğru ve sağlıklı hazırlanması mümkün değildir. Tarihimizde  ilk defa beyan edilmemiş bir hasılatın kar-zararı hesaplanıp beyan edilecektir.

Bu süreçte meslek mücadelesi yapması gereken üst kurulumuz olan TÜRMOB da sürecle ilgili çalışmaları yapmış ancak ilgili bakanlıklarımız almış oldukları karar  ve çıkardıkları kanun tebliğ sirkülerle mükelleflerimizin  ve meslektaşlarımızın kafaları ıyıce karışmış uygulamada karşılaşılan sorunlar ve tarihlerle ilgili bir çok sorun çözülememektedir,  son olarak GECİCİ VERGİLER le ilgili ;

Beyanname verme ve hazırlama süreçlerinin birbirleriyle bağlantılı olduğunu ve bu nedenle ortada verilmemiş beyannameler varken, kar-zarar hesaplamasının yapılıp beyanname hazırlanmasının mümkün olamayacağını bilmeleri gerekirdi.

Bu süreçleri bilmeyen bir yönetim yapısı ile işlemlerin yapılması mümkün değildir. Bu dönemde işin ehline verilmesinin ne kadar önemli olduğunu da görmekteyiz.

Bakanlık ve Gelir İdaresi Başkanlığı bu yaptıkları hatayı düzeltmeli, ve Geçici Vergi Beyannamesinin verilme ve ödeme sürelerini Temmuz ayının sonuna ertelemelidir. yanlışdan dönmekte bir iradedir.

3 MART 2020 TARİHLİ  KULVAR GAZETESİNDE YAYINLANAN HABERİMİZDE DEMİŞTİK; CORONA MALİ MÜŞAVİRLERİ SEVMİYOR DİYE ;                       

12/05/2020 TARİHİNDE 12/05/2020 TARİHİNDE YAYINLADIGI GENELGE İLEDE SAGLIK ÇALIŞANLARI VE GÜVENLİK ÇALIŞANLARI FIRINCILAR GİBİ ACİL İHTİYAÇLARA CEVAP VEREN SEKTÖRLERE İLAVETEN SOKAGA ÇIKIP ÇALIŞSINLAR DIYE SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİRLERİDE   DAHİL EDİİLMESİYLE İLGİLİ GENELGE VALİLİKLERE GÖNDERİLMİŞTİR, BİZ DEMİŞTİK CORONA BİZİ SEVMİYOR BİZE BULAŞMAZ BİZ TAŞIMAYIZ DİYE,                                       

Etiketler
Paylaşım twitter        

Yorumlar


Yazarlarımız
Puan Durumu